Під захистом Берегині

Із початком повномасштабного вторгнення росії на територію України питання про те, хто ми й чому боремось, актуалізувалося для всіх українців із більшою силою і змусило поглянути по-новому на свою культуру. Мотанка – лялька-оберіг, що створюється намотуванням тканини, стрічок та ниток. Уособлює турботу, взаємопідтримку, єдність, яка дала нам змогу вистояти. Віднедавна справжня Берегиня, оповита загадковим серпанком, з’явилася і в просторі експозиції «Україна – розп’яття». Її історія така. Наприкінці лютого та у березні на території Київщини ситуація була вкрай напруженою, вороже військо наполегливо рвалося уперед та стрімко окуповувало українські населені пункти. Жителі с. Велика Олександрівка у Бориспільському районі усвідомлювали пряму загрозу. Однієї тривожної ночі Ольга Камінська відчула, що повинна зробити ляльку-мотанку, Берегиню, яка неодмінно захистить і вбереже село від ворожої навали. Пані Ольга майстриня з пошиття одягу, до того заповзято ремонтувала речі для українських захисників, але ніколи не робила мотанку, проте одразу взялася до роботи. До створення оберегу долучилася чимала кількість односельчан. У пошуку потрібних речей особливо допомогла пані Ользі Анастасія Ранчинська. І ось красуня-мотанка, у яку вкладено безмежні старання, любов і надію, готова. Селяни бажали, аби вона стояла на в’їзді до населеного пункту та оберігала його від ворожого наступу. Однак керівництво села з обережністю поставилося до такої ідеї, щоб бува не спровокувати ворога. Отож Берегиня залишилась у майстерні Ольги, але свою місію виконала сповна. Село уникло окупації!

Наразі найбільша небезпека минула. І пані Ольга прийняла важливе рішення – мотанці місце в Музеї. Утілити ідею в життя їй допомогла керівниця продюсерської платформи docUA Лариса Артюгіна. Про долю Берегині, від створення до експонату в Музеї, вона створює фільм. Кадри відзняті у день переїзду та поселення мотанки у просторі виставки «Україна – розп’яття» вона теж зафільмувала. А вже зараз ви можете відвідати експозицію та наживо побачити новий експонат.