Музей війни. Переозначення

Стартувало експертне обговорення переозначення нашого Музею. За дискусійним столом і в онлайн-форматі ми зібрали експертів-істориків, щоб поговорити про візуальне, архітектурне та історичне переозначення скульптури «Батьківщина-мати» й архітектурно-меморіального комплексу, визначення нової ролі, статусу та місії культурного об’єкта, розробку нової назви Музею, концептуальні засади та хронологічно-сюжетні межі.

Під час російсько-української війни така публічна розмова як ніколи актуальна. Повномасштабне вторгнення військ російської федерації на територію України 24 лютого 2022 р. створило нові суспільно-політичні реалії. Це безпосередньо торкнулося й нашого Музею, експозиції та дослідницька робота якого присвячені історії Другої світової війни. Нинішня боротьба України є продовженням національно-визвольного руху, боротьби за незалежність, державотворчих процесів, які тривали впродовж ХХ – поч. ХХІ ст. й були нерозривно пов’язані з Першою та Другою світовими війнами. Сьогоднішня війна росії проти України є апогеєм протистояння українського народу з радянським і російським імперіалізмом та колоніалізмом. Саме такий наратив, на думку колективу Музею, має стати основним у новій експозиції та відображатися в його назві, архітектурно-меморіальних формах, зокрема в декомунізованій скульптурі «Батьківщина-мати».

З перших днів боротьби ми побачили, як образ скульптури «Батьківщина-мати» миттєво трансформувався в медійному просторі. Меч та щит у руках радянської монументальної постаті, оберненої на Москву, перетворилися на дієву антирашистську зброю. Вона закликає до спротиву, мотивує, підтримує.

Водночас Меморіал – це місце, де відбуваються урочисті нагородження військовослужбовців, вручення відзнак та бойових прапорів військових частин, збори ветеранів тощо.

Таким є Музей сьогодні. Яким йому бути завтра?

Про це говорили:

Тамара Вронська – доктор історичних наук. Дослідниця історії України періоду Другої світової війни

Владислав Гриневич – доктор політичних наук, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України

Олександр Зінченко – історик, публіцист, журналіст. Заступник головного редактора сайту "Історична Правда"

Олександр Лисенко – доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інститут історії України НАН України

Василь Павлов – військовий історик

Тетяна Пастушенко – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України

Іван Патриляк – доктор історичних наук. Декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Анатолій Подольський – кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України. Керівник Українського центру вивчення історії Голокосту

Юрій Савчук – кандидат історичних наук, генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс

Тетяна Себта – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського

Олена Стяжкіна – доктор історичних наук, старший науковий співробітник відділу історії України д. пол. ХХ ст. Інституту історії України НАН України. Засновниця громадського руху «Деокупація. Повернення. Освіта»

Ігор Щупак – кандидат історичних наук, постдокторант Університету Торонто. Запрошений член Міжнародної освенцимської ради при Прем’єр-міністрі Польщі

Володимир Тиліщак – кандидат історичних наук. Заступник голови Українського інституту національної пам’яті

Жваву дискусію модерувала кандидат історичних наук, заступниця генерального директора з наукової роботи Музею Людмила Рибченко. Кожен мав власну оригінальну візію майбутнього Меморіалу, і кожна думка для нас виявилася цікавою та важливою. Сесія істориків стала першою в циклі обговорень, і ми вже почали опрацьовувати почуте. Надалі плануємо ще серію подібних зустрічей із фахівцями різних галузей та лідерами думок. У підсумку експертні пропозиції буде винесено на широкий загал. Стежте за новинами на наших ресурсах в Інтернеті.