ВІЛЬНІ

У 2014 Росія окупувала український Крим і розв’язала війну на Сході України. На захоплених територіях почалася реставрація радянського тоталітарного режиму: страх, безсилля й безнадія, а також терор проти інакодумців, брутальні порушення їхніх прав і свобод, арешти, ув’язнення.

За час війни із тюрем та катівень на тимчасово окупованих українських територіях і в Росії Україною були визволені 3 379 її громадян. 14 із них – герої виставки. Вони вистояли й не зламалися. Вони залишилися ВІЛЬНИМИ і вже не у мріях, а в житті змогли дати відповідь, що для них означає СВОБОДА…

Станіслав АСЄЄВ

Письменник, журналіст і блогер. У 2014 залишився в окупованому м.Донецьк. Співпрацював із українськими ЗМІ, описуючи події, що відбувалися на непідконтрольній Україні території. У травні 2017 викрадений бойовиками «ДНР» і звинувачений у «шпигунстві на користь України».

Засуджений до 15 років позбавлення волі. 28 місяців ув’язнення провів на території колишнього артцентру «Ізоляція» в м. Донецьк, де сепаратисти облаштували в’язницю-катівню. Звільнений 29 грудня 2019 в межах обміну.

Володимир БАЛУХ

Український громадський активіст. Після окупації Криму відмовився отримувати російський паспорт. На власній садибі вивісив прапор України й табличку «Вулиця Героїв Небесної Сотні, 18». Затриманий у грудні 2016 російськими силовиками, звинувачений «у незаконному зберіганні боєприпасів», які йому підкинули на горище. Засуджений до 3 років 7 місяців позбавлення волі.

У липні 2018 суд визнав його винним у «побитті начальника ізолятора» й засудив до 5 років позбавлення волі. Двічі оголошував голодування. Відбував покарання у виправній колонії № 4, м. Торжок (Тверська область, Росія). Повернутий в Україну 7 вересня 2019 в межах обміну.

Едем БЕКІРОВ

Кримський татарин, мешкає на Херсонщині. Має І групу інвалідності. Дружина – Гульнара Бекірова – членкиня Меджлісу. У грудні 2018 затриманий російськими силовиками під час приватного візиту до окупованого Криму.

Заарештований за підозрою у справі про «зберігання та передачу вибухонебезпечних речовин і патронів». Його утримували в Сімферопольському СІЗО. 27 серпня 2019 випущений під зобов’язання явки до суду. Повернутий в Україну 7 вересня 2019 в межах обміну.

Микола КАРПЮК

Учасник Революції Гідності, під час якої приєднався до «Правого сектору». Затриманий у березні 2014 на в’їзді до Росії. Засуджений за «участь у бойових діях під час першої чеченської війни на боці Чеченської Республіки Ічкерія» до 22,5 року позбавлення волі.

На суді заявив, що свідчення в нього вибили тортурами й погрозами розправи із сім’єю. Відбував покарання у в’язниці «Владимирський централ», м. Владимир (Росія). Повернутий в Україну 7 вересня 2019 в межах обміну.

Олександр КОЛЬЧЕНКО

Учасник мітингів за Україну в Криму 2014. Затриманий російськими силовиками у травні 2014 як фігурант «справи Сенцова». Засуджений за звинуваченням у тероризмі до 10 років позбавлення волі.

Відбував покарання у виправній колонії № 6, м. Копєйськ (Челябінська область, Росія). Оголосив голодування з вимогою звільнити Олега Сенцова. Повернутий в Україну 7 вересня 2019 в межах обміну.

Віталій МАРКІВ

Учасник Революції Гідності. У квітні 2014 у складі 1-го резервного батальйону Національної гвардії України добровольцем вирушив на Схід. Сержант, заступник командира взводу. Брав участь у боях під м. Слов’янськ. 30 червня 2017 був заарештований в аеропорту м. Болонья (Італія) за підозрою у причетності до загибелі італійського репортера та російського правозахисника й поранення французького фотографа на окупованій бойовиками українській території в травні 2014.

3 листопада 2020 рішенням Міланського апеляційного суду звільнений від усіх звинувачень.

За відсутності переконливих доказів був засуджений італійським судом до 24 років тюремного ув’язнення. Повернутий в Україну.

Анастасія МУХІНА

Жителька м. Луганськ. У лютому 2018 затримана бойовиками під час розповсюдження листівок «Донбасе, Росія тебе зрадила! Обирайте майбутнє, обирайте Україну!». Засуджена до 16 років позбавлення волі за «скоєння низки злочинів: зрада батьківщини, шпигунство на користь України, публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності» тощо.

Її утримували в «Луганському закладі виконання покарань міністерства внутрішніх справ ЛНР». Звільнена 29 грудня 2019 в межах обміну.

Євген ПАНОВ

У 2014–2015 – учасник бойових дій на Сході України. Волонтер, від 2016 – керівник ГО «Енергодарське об’єднання – захисники України». У серпні 2016 затриманий російськими силовиками на в’їзді до окупованого Криму як член «диверсійно-терористичної групи Міноборони України, що готувала теракт».

Дав «свідчення» на відео після жорстоких катувань. Засуджений до 8 років позбавлення волі. Відбував покарання у виправній колонії № 6, м. Омськ (Росія) Повернутий в Україну 7 вересня 2019 у межах обміну.

Богдан ПАНТЮШЕНКО

Від вересня 2014 учасник бойових дій на Сході України. У січні 2015 під час оборони Донецького аеропорту потрапив у полон. Його утримували в підвалі колишнього архіву СБУ в м. Донецьк (нині СІЗО «МГБ ДНР»). Від 22 червня 2016 – у Макіївській виправній колонії № 97. За п’ять років полону щонайменше тричі потрапляв у обмінні списки.

1 серпня 2019 відбувся суд «апеляційної палати верховного суду ДНР», згідно з вироком якого його визнали винним у низці «злочинів: тероризм, убивство, вчинення екстремістських дій» тощо. Засуджений до позбавлення волі на 18 років. Покарання відбував у Макіївській виправній колонії № 32. Звільнений 29 грудня 2019 в межах обміну.

Олег СЕНЦОВ

Кінорежисер, сценарист, письменник. Учасник Революції Гідності. У рідному м. Сімферополь, де Росія вже робила перші кроки до окупації півострова, організовував автопробіги й мітинги на підтримку єдності України. Затриманий російськими силовиками у травні 2014.

Засуджений за звинуваченням у тероризмі до 20 років позбавлення волі. Відбував покарання у виправній колонії № 8, м. Лабитнангі (Ямало-Ненецький АО, Росія). У квітні 2018 оголосив голодування, яке тривало 145 днів. Повернутий в Україну 7 вересня 2019 в межах обміну.

Олексій СИЗОНОВИЧ

Шахтар із Луганщини. З початком збройної агресії Росії проти України став активним учасником партизанського руху. У серпні 2016 захоплений бойовиками й вивезений до Росії. Звинувачений у «підготовці терактів у Ростовській області, незаконному перетині кордону й незаконному володінні вибухівкою».

Засуджений до 12 років позбавлення волі. Відбував покарання у виправній колонії № 19, с-ще Марково (Іркутська область, Росія). Повернутий в Україну 7 вересня 2019 у межах обміну.

Олена СОРОКІНА

Уродженка Луганської області. В окупованому м. Первомайськ розклеювала проукраїнські листівки та наліпки. У жовтні 2018 була викрадена терористами й кинута «на підвал» «МГБ» в м. Луганськ.

«Засуджена» до 13 років позбавлення волі за «екстремізм та диверсійну діяльність на користь українських спецслужб». Утримувалася в «Луганському закладі виконання покарань міністерства внутрішніх справ ЛНР». Звільнена 29 грудня 2019 у межах обміну.

Роман СУЩЕНКО

Журналіст. У 2010–2016 – кореспондент Укрінформу у Франції. Співпрацював із низкою українських ЗМІ. Заарештований у м. Москва у вересні 2016 під час приватної поїздки.

Засуджений до 12 років позбавлення волі «за шпигунство на користь України». Відбував покарання у виправній колонії № 11, м. Кірово-Чепецьк (Кіровська область, Росія). Повернутий в Україну 7 вересня 2019 в межах обміну.

Валентин ВИГІВСЬКИЙ

Учасник Революції Гідності. Бізнесмен. Захоплювався авіацією та залізничним транспортом. 18 вересня 2014 затриманий російськими силовиками в окупованому Криму, куди прибув на виставку авіації, та вивезений до СІЗО «Лефортово» (м. Москва, Росія).

Звинувачення в «комерційному шпигунстві» згодом було перекваліфіковане за статтею «шпигунство». У грудні 2015 засуджений до 11 років позбавлення волі. Понад шість років відбуває покарання в виправній колонії № 11, с. Утробіно, м. Кірово-Чепецьк (Кіровська область, Росія), де теж був його дід Степан Вигівський – жертва сталінських репресій.

Свободу Валентину ВИГІВСЬКОМУ!

Наразі Валентин знаходиться в одиночній камері. Для нього, як і для усіх політв’язнів Кремля, надзвичайно важлива наша підтримка, яку ми можемо виразити через листи. Це є свідченням нашої згуртованості та здатності цінити кожного з поміж своїх.

Тож запрошуємо Вас написати лист Валентину й направити його на пошту Музею info@warmuseum.kyiv.ua

P.S. Листи можуть носити довільний зміст, але мають бути викладені російською мовою, як того вимагає тюремна цензура Росії…

Офлайн-виставка працювала з серпня 2020 до квітня 2021

Ідея проєкту: Іван Ковальчук

Куратори: Ірина Коцаб'юк, Богдан Гальчинський, Олеся Собкович

Консультант: Роман Сущенко

Автор інсталяції: Антон Логов

Художники: Антон Логов, Анатолій Мусієнко

Анімація: Даніїл Пінько

Над онлайн-версією працювали:

Ідея: Людмила Рибченко

Фото: Олена Шовкопляс

Дизайн, програмування: Олексій Ралдугін

© Музей війни