Екскурсія онлайн
Друга світова мовою експозитів

Музейна інституція, як місце пам’яті, наративує історичні події мовою експозитів. У фондах Національного музею історії України у Другій світовій війні закумульовано близько 400 тис. музейних предметів. Значна їх частина студіюється для використання в наукових, виставкових, просвітницьких і видавничих ініціативах, біля 18 тис. представлені в експозиційному просторі.

Презентований онлайн-проект, ґрунтуючись на джерельному контенті вибраних для розповіді експозитів, своєрідно міксує наративні сюжети про подієве полотно Другої світової війни, вибрані біограми її учасників і сучасників та абрежовані «музейні історії» про власне самі експонати.

Ні, ми не будемо в деталях розповідати про грандіозні батальні сцени, геополітичні інтриги й суспільно-політичні колізії, не будемо чіпати дражливі теми чи дискусійні питання. Ми спробуємо наративувати ті сюжети, які дають змогу побачити, як розігрувалася «українська карта» напередодні битви двох тоталітаризмів; дозволяють «зазирнути» в непростий, здебільшого позначений трагізмом життєпис як радянського генерала, так і простого солдата, митця-розвідника й художника-повстанця, радянського диверсанта та учасника українського визвольного руху, остарбайтера й військовополоненого, науковця та рятівника-Праведника; побачити як Молох-Зло в буквальному сенсі перемелював людські долі на полях бойовищ, в умовах окупаційних реалій і концентраційних таборів, та як Людина його долала... А ще розповісти про Жінку та Дитину на тій страшній війні... Зрештою показати, якою зброєю та на якій техніці воювали по різні сторони фронтів, якою зброєю вбивали.., але й водночас, наближали Перемогу над нацизмом і фашизмом, Перемогу над Війною... Дивитися у форматі відео (82 хв).

Пролог
Карта з управління Розенберґа
Прапор Київської артшколи
Мотоцикл BMW R-12
Доля екіпажу літака ДБ-3Ф
Матеріали генерала Михайла Потапова
Німецький вогнемет
Прапори та печатки з Уманського та Київського котлів
Сповіщення про загибель
Картини Миколи Глущенка
Командирська каюта есмінця «Сообразительный»
Дитячі речі з концтаборів
Табірний номер з Аушвіцу
Речі жертв Бабиного Яру
Костодробарка
Книги з табору «Грослазарет»
Знак «OST»
Повстанські дереворити Ніла Хасевича
Гестапівський жетон Миколи Кузнецова
Плакат «Зміюка із схрони»
Протитанкові рушниці
Зварювальний апарат
Танк Т-34
Медаль «Праведник народів світу»
Фото родини Шулежків
Листівка «Митрополит Шептицький»
Десантний човен
Гімнастерка Григорія Малинка
Списки полеглих «чорносвитників»
«Полуторка»
Фото «Хлопці з нашого двору»
Сільниця родини Лисенків
Cкорботні документи депортованих
Пістолет-кулемет «Thompson»
Самурайські мечі
Перепустка на «Missouri» генерала Кузьми Дерев’янка