Відозва

Використання образу / стилізованого зображення монумента «Батьківщина-мати» для популяризації різноманітного інформаційного контенту стає дедалі активнішим. Відома в усьому світі скульптура часто буває привабливим об’єктом для політичних, розважальних та рекламних заходів, атрибутом креативної сувенірної продукції тощо. Упродовж багатьох років колектив музею захищає Меморіал від таких дій, адже й суспільство вважає їх неприйнятними, досить гостро на них реагує. Музейники не в змозі законодавчо врегулювати всі можливі способи використання монумента в інформаційному чи будь-якому іншому просторі.

У зв’язку із цим повідомляємо, що проєкти, не пов’язані з національною історичною пам’яттю й комеморативними практиками, особливо ті, які передбачають реальне чи віртуальне втручання у візуальний образ монумента чи інших об’єктів Меморіалу, їх видозміну, порушують задекларовані принципи збереження його простору як місця пам’яті та єднання.

«Батьківщина-мати» – це не лише домінанта меморіального простору та архітектурного ландшафту, а й осердя Національного музею, який розповідає про український вимір Другої світової та сучасну війну на Сході України. Наратив і пам’ять про них – запорука єдності суспільства, готовності захищати свободу, незалежність і соборність нашої Батьківщини. Саме тому ми наголошуємо на необхідності фактичного й віртуального збереження цього простору. Просимо поважати історію нашої держави, пам’ять про захисників.

Музейна команда сподівається на порозуміння