Міжнародна співпраця
Міжнародна асоціація музеїв Другої світової війни

З 2015 р. Меморіальний комплекс є членом Міжнародної асоціації музеїв Другої світової війни – некомерційної, недержавної міжнародної організації, створеної для розвитку та зміцнення співпраці між музеями Другої світової війни країн світу. Секретаріат асоціації розміщується в Пекіні (Китай). Станом на кінець 2017 р. її учасниками є 48 музеїв із 15 країн світу. Серед них: Україна, Білорусь, Бразилія, Велика Британія, Італія, Китай, Росія, Словаччина, США, Японія та інші.

Мета діяльності Міжнародної асоціації музеїв Другої світової війни – культурна співпраця країн-учасниць, підвищення соціального статусу музеїв історії Другої світової війни у справі збереження історичної пам’яті, недопущення повторення подібних трагічних конфліктів у майбутньому, пропагування ідеалів миру.

Основними напрямами роботи Міжнародної асоціації визначено:

  • дослідження проблем історії Другої світової війни;
  • сприяння зарубіжній виставковій діяльності членів асоціації, обмін виставковими проектами, проведення спільних виставок, присвячених пам’ятним подіям Другої світової війни;
  • проведення заходів, пов’язаних із подіями Другої світової війни;
  • розширення інтелектуального доступу громадськості до історичних артефактів із тематики Другої світової війни, що зберігаються в музеях;
  • розвиток міжнародних культурних зв’язків між членами Міжнародної асоціації;
  • збереження історичної пам’яті про події та жертви Другої світової війни;
  • проведення заходів, спрямованих на зміцнення співпраці членів асоціації – симпозіумів, робочих тренінгів, поширення новин та інформації, обмін досвідом;
  • підтримка зусиль зі збереження миру.

У 2015 – 2016 рр. науковці Національного музею історії України у Другій світовій війні активно долучалися до різновекторної та змістовної діяльності в рамках асоціації. Не став винятком і рік 2017.


Упродовж 6 – 10 липня 2017 р. в Пекіні відбувся Міжнародний форум, присвячений 80-річчю повномасштабної антияпонської війни китайського народу, організований Міжнародною асоціацією музеїв Другої світової війни, Меморіальним музеєм антияпонської війни китайського народу та Пекінським фондом мирної освіти. На зустріч прибуло понад 70 учасників – представників 36 музеїв Другої світової війни із 13 країн світу (США, Бразилія, Південна Корея, Японія, Нідерланди, Білорусь, Росія, Філіппіни, Малайзія, Венесуела, Словенія та інші).

Магістральною темою доповідей учасників форуму стали різні аспекти подій 1937 р. в Китаї, світової війни з нацизмом і фашизмом, роль музеїв Другої світової війни у підтримці миру в усьому світі та опір збройній агресії. Україну представляла заступник генерального директора Національного музею історії України у Другій світовій війні Людмила Рибченко. Лейтмотивом її доповіді стала допомога українців китайському народу в боротьбі проти японських агресорів у 1937 – 1939 рр. Використавши матеріали музею, дослідниця розповіла міжнародній спільноті про льотчиків Степана Супруна, Антона Губенка та Григорія Кулішенка. Окрему увагу доповідач приділила долі Героя України Кузьми Дерев’янка, який у 1937 р. долучився до постачання Китаю військової техніки за кредитною угодою з СРСР, а в 1945 р. від імені СРСР підписав Акт про капітуляцію Японії. Учасникам форуму презентували музейне видання про К. Дерев’янка, домовилися про його переклад та перевидання китайською мовою.

У жовтні 2017 р. для обміну досвідом між країнами-учасницями на запрошення Секретаріату асоціації до Пекіна делегували старшого наукового співробітника Меморіалу Олександра Пастернака. Під час стажування науковець здійснив переклад і редагування документації та досліджень, присвячених 80-річчю повномасштабної антияпонської війни китайського народу, поділився досвідом із колегами з інших країн світу, достойно презентував музейну інституцію. 17 жовтня 2017 р. він представив учасникам обміну доповідь на тему: «Українці в антияпонській війні китайського народу», залучивши матеріали експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні. Окрім того, аудиторія дізналася про історію створення, розвиток та діяльність Меморіалу на сучасному етапі. Після презентацій та дискусії учасники зустрічі домовилися про подальшу співпрацю між музеями з питань обміну досвідом, ознайомлення з новітніми технологіями та досягненнями для підвищення наукового іміджу та соціального статусу музеїв Другої світової війни.

Колекція «Непрочитані листи 1941-го» в Німеччині

Національний музей історії України в Другій світовій війни тісно співпрацює з музеєм Берлін-Карлсхорст (ФРН). Результатом цього партнерства є здійснення спільних наукових досліджень, взаємні робочі візити, обмін досвідом та презентації виставкових проектів.

У 2015 р. в музеї Берлін-Карлхорст експонувалася фотовиставка «Україна в огні. 1939 – 1945», що містила 64 світлини з фондової колекції Меморіального комплексу.

Упродовж червня – серпня 2016 р. в рамках співпраці між двома музейними інституціями було презентовано виставку «Червневі листи 1941-го», створену на основі колекції нашого музею «Непрочитані листи 1941-го року».

До цього епістолярного комплексу увійшло 1215 листів, які написали у червні – липні 1941 р. радянські військовослужбовці, що відбували службу в м. Кам’янець-Подільський, прикордонники південно-західного кордону СРСР, цивільні громадяни, студенти навчальних закладів міста. Кореспонденції не були відправлені адресатам та цензуровані (за законом того часу). Вони потрапили до рук нацистів і, як трофеї, були вивезені до Австрії. Понад 70 років листи зберігалися у Віденському технічному музеї і лише в 2010 р., завдяки реституційним процесам, були передані до Національного музею історії України у Другій світовій війні. Упродовж п’яти років музейні працівники здійснили кропітку роботу з дослідження та систематизації листів. До пошуку адресатів залучили місцеві органи влади, школи, ЗМІ, зокрема й журналістів телепрограми «Чекай на мене», пошуковців. Ця акція нікого не залишила байдужим. На 1 січня 2018 р. родичам адресатів вручено 627 копій листів. Одержавши через понад 75 років звістки від рідних, люди переживали різні почуття – здивування, вдячність, тривогу.

Експозиція «Червневі листи 1941-го» в Музеї Берлін-Карлсхорст – це 56 дублікатів листів, з яких відвідувачі могли дізнатися про м. Кам’янець-Подільський 1941 р., військову службу в прикордонні, бойові дії і солдатський побут. На виставці перед глядачами-читачами постали люди, які вірять у перемогу, ненавидять ворога, уперше в житті зізнаються в коханні дружині, сумують за рідними, повчають дітей і… чекають смерті. Схвальні відгуки про проект вмістили видання «Spiegel» та «Berliner Woche». Виставка користувалася попитом не лише в берлінців, а й у численних туристів, які подорожували Європою і, можливо, вперше відкрили для себе Україну.

Фотовиставка «Україна: 2014 – 2016. Війна і Мир»

Події військового протистояння на Сході України постійно перебувають у полі зору науковців Національного музею історії України у Другій світовій війні, відбувається інтерпретація цього драматичного етапу українського державотворення з погляду музейника.

Одним із таких проектів стала фотовиставка «Україна: 2014 – 2016. Війна і Мир», створена спільно з Міністерством закордонних справ України та громадською організацією «Міжнародна ініціатива з підтримки України». Вона мала на меті донести до європейської спільноти інформацію про події в Україні, що відбулися під час Революції Гідності та у постмайданівський період.

Це перша українська фотовиставка, яка висвітлила правду про складну дійсність, у якій живе Україна. Експозиція складається з близько сотні фотографій, авторами яких є як професійні фотографи, так і аматори. Знімки без коментарів і упереджень розповідають про події Революції Гідності 2013 – 2014 рр., російсько-української війни на Сході України в 2014 – 2016 рр., показують Україну у війні та небайдужих українців, яких знає і шанує світ, адже вони говорять про свою державу на міжнародному рівні, виступаючи провідниками суспільних змін.

Упродовж 10 червня – 10 липня 2016 р. фотовиставка «Україна: 2014 – 2016. Війна і Мир» експонувалася у приміщенні Посольства України у Фінляндії (м. Гельсінкі).

У вересні 2016 р. виставковий проект був презентований у Талліннському університеті (Естонія). В урочистій церемонії відкриття фотовиставки 1 вересня 2016 р. узяли участь члени іноземних дипломатичних місій, акредитованих у Таллінні, представники викладацького та студентського складу навчального закладу, місцевих ЗМІ, активісти української громади в Естонії. Почесними гостями виставки були п’ять українських воїнів, поранених у ході боїв проти російсько-сепаратистських військ на Сході України. Бійці проходили в Естонії курс медичної реабілітації, що фінансувався Міністерством оборони Естонської Республіки.

У жовтні 2016 р. фотовиставка «Україна: 2014 – 2016. Війна і Мир» експонувалася в Культурно-інформаційному центрі Посольства України у Франції. Світлини вразили відвідувачів драматизмом подій, які відбулися в нашій країні, величчю людського духу та подвигу українських військових і волонтерів. У відкритті виставки брав участь народний депутат України, голова громадської організації «Міжнародна ініціатива з підтримки України» Тарас Осауленко. У рамках заходу прозвучало вітальне слово від імені міністра закордонних справ України Павла Клімкіна.

Упродовж 2016 – 2017 рр. фотовиставка подорожувала країнами Європи й експонувалася в дипломатичних представництвах України. У переддень Дня Незалежності України, 23 серпня 2017 р., розгорнулася на площі перед Бранденбурзькими воротами в Берліні, а нині експонується у Франкфурті-на-Майні (ФРН). Ознайомлюючись з її матеріалами, європейці знову відкривали для себе Україну, були вражені мужністю та силою духу нашого народу, позаяк світ досить мало знає про сучасних українців.