Публічна дискусія до 85-ї річниці проголошення незалежності Карпатської України

У Музеї війни 15 березня відбулася публічна дискусія «Срібна Земля: від легенди до проголошення незалежності», присвячена 85-річчю феномена державності Карпатської України.

Дослідники національної історії знають, що Карпатська Україна – перша легітимно проголошена незалежна демократична держава нашого народу із законно обраним парламентом. А її опір гортистській Угорщині – перше збройне протистояння гітлерівській коаліції, яке тривало тоді, коли без бою вже здалися Австрія та Чехословаччина.

У вітальній промові генеральний директор Музею війни Юрій Савчук наголосив на недостатньому висвітленні теми Карпатської України в національно-патріотичному дискурсі й анонсував масштабну музейну реекспозицію з акцентом на українському державотворенні.

Історик Олександр Пагіря розповів малознані факти про інституційне становлення Карпатської України, її міжнародну діяльність і, зокрема, роль у цих процесах о. Августина Волошина.

Іванна Климпуш-Цинцадзе, представниця роду Климпушів, реконструювала життя під радянською окупацією сім’ї одного з учасників творення незалежності Карпатської України. Дмитро Климпуш (1897–1959 рр.) був серед керівників Гуцульської республіки 1918 р. Головний командант «Карпатської Січі» – напіввійськової організації часів автономії Підкарпатської Русі в складі Чехословаччини. За радянської окупації краю заарештований і засуджений до восьми років таборів.

Андрій Шекета, перший заступник голови Закарпатської обласної ради, зосередився на досвіді суспільного вшанування пам’яті про Карпатську Україну.

Раз по раз модераторка зустрічі Світлана Даценко акцентувала на паралелях між подіями 85-річної давнини й сьогодення. Нині два підрозділи з ім’ям Карпатської України ведуть боротьбу за нашу незалежність. А отже, завдання саме Музею війни – висвітлювати й популяризувати історію цієї української держави в суспільстві.

Переглянути запис дискусії можна за посиланням.