© 2024 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.

Про нас

Національний музей історії України у Другій світовій війні, заснований 1974 р. в м. Київ, спершу функціонував у приміщеннях Кловського палацу. Від 1981 р. він діє на нинішній локації, охоплюючи понад 11 га території. Домінантою всього комплексу є найвищий у Європі, 102-метровий, монумент «Батьківщина-мати», в постаменті якого міститься музейний Головний корпус.

Основна тема, яку досліджує і репрезентує Музей, – події Другої світової війни в Україні, що забрала життя до 10 млн її жителів. Його місія в ширшому сенсі – висвітлювати боротьбу українського народу за незалежність у контексті двох світових війн та нинішньої російсько-української війни.

Музей документує події сучасної російської агресії проти України та героїчного спротиву українського народу від 2014 р., збираючи й досліджуючи артефакти та свідчення і представляючи їх в експозиціях. Ця робота набула нових сенсів та обсягів після початку широкомасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 р. Уже 8 травня 2022 р., через місяць після визволення тимчасово окупованих територій Київщини та Чернігівщини, Музей першим серед установ столиці відчинив свої двері для відвідувачів, презентувавши виставку «Україна – розп’яття». Це перша у світі стаціонарна музейна експозиція про російсько-українську війну, що триває. На її основі були створені міжнародні виставки в м. Рига (Латвія), Таллінн (Естонія), Нью-Йорк (США), Братислава (Словаччина). Загалом під час широкомасштабної війни виставкові проєкти Музею було представлено за кордоном у 15 країнах.

Завдяки активній роботі з документування та висвітлення нинішньої війни Музей здобув низку престижних міжнародних нагород, зокрема спеціальні відзнаки суддів Museums + Heritage Awards (2023 р., м. Лондон, Велика Британія), European Museum Awards Європейської музейної академії (2023 р., м. Тімішоара, Румунія), а також став номінантом премії «Європейський музей року» (2024 р., м. Портіман, Португалія).

У період широкомасштабної російсько-української війни розпочалося переозначення Музею, яке має на меті його концептуальне оновлення та актуалізацію місії в суспільстві. Складником цього процесу стала заміна радянської символіки на щиті монумента «Батьківщина-мати» на Знак Княжої Держави Володимира Великого – Тризуб – у 2023 р.

Музей і надалі перебуває в авангарді переосмислення українським суспільством власної історії, будучи загальнонаціональним центром пам’яті про історичні події епохального значення на теренах України.

Юрій Савчук

Генеральний директор

Оксана Янковенко

Заступник генерального директора з питань розвитку і комунікації

Олег Кучерявий

Заступник генерального директора з господарської роботи

Валентина Чигрин

Головний бухгалтер

Олексій Іщенко

Головний інженер

Валентина Боліла

Завідувач відділу кадрового менеджменту, документального забезпечення та архівного зберігання

Владислав Барильченко

Завідувач відділу правового забезпечення

Локації