Монумент «Батьківщина-мати»

Своєрідною візитівкою Києва є монумент «Батьківщина-мати», що увінчує головну будівлю Меморіального комплексу. Автор монумента – скульптор Василь Бородай. У створенні споруди брали участь скульптори, архітектори, велика група інших фахівців, учених, робітників різних галузей.

Задум утілив у життя Київський завод ім. Паризької Комуни. Тривалі експерименти засвідчили, що зводити монумент треба з листової нержавіючої сталі завтовшки півтора міліметра.

У світі на той час не практикувалися суцільнометалеві скульптури, отже, і досвіду їхнього створення не було, тому постала потреба в самостійному розв’язанні низки важливих проблем, які й були успішно реалізовані.

Пам’ятник вражає своєю грандіозністю. Фігуру жінки зі щитом і мечем у руках установлено на конусному п’єдесталі 40-метрової висоти (загальна висота – 102 м, вага близько 500 т), висота скульптури – 62 м.

Скульптура «Батьківщина-мати» – це унікальна суцільнозварна сталева споруда, яка складається з трьох шарів: основного сталевого каркаса вагою понад 280 т, допоміжного каркаса з обшивкою вагою 108 т і самої обшивки з півтораміліметрової нержавіючої сталі вагою 90 т, яку виготовлено з 27 багатотонних блоків. Спеціальний метод зварювання розроблений Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона. Загалом під час монтажу було покладено близько 30 км зварювальних швів. Коли дивишся на скульптуру, важко повірити, що невеличкий щит має розмір 12х8 м; меч – довжину 16 м. На вістрі меча є спеціальний пристрій для гасіння коливань вітрового навантаження.

Для пересування людей і технічного обслуговування скульптури всередині змонтовано два унікальних ліфти – похилий і вертикальний. Скульптура, як і Меморіал загалом, є складним механізмом. З метою контролю за станом усіх конструкцій установлено суворий порядок геодезичних та інструментальних обстежень. Регулярні щорічні огляди засвідчують відсутність будь-яких відхилень від динамічної рівноваги. За висновками провідних фахівців, монумент «Батьківщина-мати» стоятиме понад 150 років. Неодноразово скульптуру відзначали в різноманітних світових і всеукраїнських рейтингах.

За стилістикою скульптура еклектична, вона синтезує риси радянського монументального мистецтва довоєнної доби з культом ренесансного ідеалу фізично та естетично розвиненої людини і є зразком панівної на той час течії соціалістичного реалізму.

На висоті 36,6 та 91,0 м обладнано оглядові майданчики, з яких відкривається панорама столиці України.