© 2024 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Блог

50 років разом!

Слово директора / 28 жовтня 2024

Сьогодні Музей війни святкує визначну дату – 50 років. Цього дня, 17 жовтня 1974 р., в колишньому Кловському палаці було урочисто відкрито Український державний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років. Ювілей завжди є приводом поглянути в минуле, переосмислити сьогодення й поміркувати про майбутнє.

Насамперед дякуємо всім музейникам, які створювали, розбудовували й забезпечували діяльність пам’ятки європейської та світової культури. За 50 років створено 537 виставок, прийнято понад 32 млн відвідувачів, зібрано понад 406 тис. артефактів. За цими цифрами стоїть плеяда талановитих, професійних і відданих фахівців, імена яких назавжди вписані в історію Музею.

Цього дня ми відчуваємо обов’язок своєрідного звіту перед суспільством від нинішнього покоління, яке перше за 50 років працює в Музеї війни власне під час широкомасштабної війни. Музей сьогодні – це десятки нових виставкових проєктів, успішно реалізований проєкт «Тризуб Батьківщини», 24 експедиції на деокуповані території, міжнародні проєкти у 15 країнах на трьох континентах, щорічний фестиваль воєнної музики «Сурма».

Ключовою ознакою сьогодення Музею війни є переозначення в широкому сенсі цього слова. Це відкрита комунікація із суспільством, новий підхід до виставкової та наукової роботи, активна співпраця з міжнародною спільнотою, розширення поля діяльності, створення нових виставкових площ, зміна структури установи, оновлення інфраструктури та багато іншого.

Якими будуть його наступні 50? Музей нашої мрії – конкурентний, сучасний, інтегрований у міжнародну музейну спільноту, технологічний, інклюзивний, креативний, динамічний, відкритий до співпраці. Таким ми його бачимо й робимо все для досягнення цієї мети.

Наші нинішні пріоритетні завдання:

  • побудова стаціонарної експозиції, яка розповідатиме про століття збройної боротьби українців за незалежність – від Першої світової до російсько-української війни, адже світові війни стали етапами боротьби за становлення нашої державності, суб’єктності нації.
  • дослідження й переосмислення історії Другої світової війни, бо в ній ми черпаємо досвід та уроки, актуальні для нашого сьогодення.
  • становлення Музею як місця формування пам’яті про російсько-українську війну, про героїзм українського народу – і водночас місця вшанування майбутньої Перемоги, в яку ми всі віримо.

Бережемо минуле, змінюємо сьогодення, творимо майбутнє!

Слава Україні!