© 2024 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Виставки

Війна: Зворотна перспектива

23 серпня 2024

Виставка є спробою охопити історію Другої світової та російсько-української війн через художні рефлексії. Куратори відібрали зразки мистецтва, що несуть різну образність й відмінні ідеї. Але в обох випадках вони відображають найтрагічніші періоди української історії.

У проєкті представлено роботи 41 сучасного митця з усієї України (м. Київ, Одеса, Дніпро, Луцьк, Івано-Франківськ) і 40 художників, чиї твори зберігаються у фондовій колекції Музею. Це понад 150 артефактів на площі майже 2 тис. кв. м усередині постаменту скульптури «Батьківщина-мати».

Олександр Ройтбурд, Матвій Вайсберг, Георгій Сенченко, Арсен Савадов, Антон Логов, Роман Мінін, Назар Білик, Альбіна Ялоза, Рустем Скибін та інші – кожен осмислює своє сьогодення у творчості. Поруч – роботи українських художників періоду Другої світової війни, що показують її повсякдення та наслідки.

Проєкт «Війна: зворотна перспектива» дає змогу поглянути на реальність воєнного минулого з відстані років. Спробувати зрозуміти, що зумовило події, у яких ми перебуваємо тепер. Наважитись, спираючись на пережите, уявити те, що чекає на нас попереду. Це масштабний мистецький експеримент, покликаний переосмислити історію і теперішнє українського народу в часи збройного протистояння з агресором. Він послідовно зіставляє мистецтво та хроніку Другої світової та російсько-української війн, виокремлюючи в них спільне для нас і попередніх поколінь українців — травму та надію.

Команда проєкту:

Ідея: Юрій Савчук

Куратори: Юрій Горпинич, Марина Богуш, Антон Логов

Дизайн та архітектура: Анна Войтович

Графічний дизайн: Людмила Нікорич

Тексти: Марина Богуш

Переклад: Олександра Підсуха, Дмитро Гайнетдінов

Фондова робота: Оксана Янковенко, Ярослава Пасічко, Оксана Гаращенко

Реставрація: Ірина Руденко, Юлія Пєнзіна

Наукове опрацювання: Олександр Білоус, Богдан Гальчинський

Комунікації: Олександра Підсуха, Іванна Гетьманцева

Зйомки та монтаж: Даниїл Пінько

Паралельна програма: Марина Богуш, Олександра Підсуха

Мультимедіа: Ілля Піддубний, Андрій Загребельний, Сергій Білогуб, Дмитро Головач

Технічно-господарська координація: Олег Кучерявий, Валерій Боровик, Ірина Дворська, Ян Дененфельд, Сергій Задіраєнков, Степан Карась, Наталія Леваднюк, Ігор Левандовський, Михайло Нагорний, Володимир Наливайко, Костянтин Перебийніс, Дмитро Попович, Сергій Посний, Аліса Прилуцька, Вікторія Радзієвська, Олександр Селецький, Тетяна Сидоренко, Олександр Сливчак, Сергій Теслюченко, Світлана Тетюра, Валерій Шевчук,

Юридичний супровід: Владислав Барильченко, Олег Аврамчук

Закупівлі: Валентина Чигрин, Галина Дененфельд, Ольга Мироненко, Ростислав Коперницький, Світлана Коржелецька

Проєкт реалізується за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики

Партнери: Нова Пошта, Сенсорні системи України, Re4Win (Recycling for Win), Моршинська, Білий Налив, LAW NET, Фонд родини Марії Примаченко, ДП «Українська студія хронікально-документальних фільмів»

Учасники: Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, Національний центр Олександра Довженка, Одеський національний художній музей, Abramovych Foundation, Vakulenko Art Consulting, Едуард Димшиц, БФ Гуркіт