© 2024 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Виставки

«…за межею свого рідного краю»

6 вересня 2024

6 серпня 2024 р. Сили оборони України розпочали оборонну операцію в Курській області рф. На десятий день її проведення музейна експедиція у складі генерального директора Юрія Савчука та фотографа Романа Пупенка вирушила на українсько-російське прикордоння документувати події на цьому особливому відтинку фронту.

Так виник задум проєкту, який презентує Музей через місяць після початку операції. Виставка розповідає про актуальний перебіг російсько-української війни, зокрема за межами України, а також на основі артефактів XVIII–XX ст. відтворює історичний портрет слобожанського краю.

Зокрема, вона знайомить з історією української колонізації теренів Курщини, Білгородщини та Вороніжчини від другої половини XVII ст., коли українські слободи виникали на безлюдних полях і татарських стежках, а рушійною силою цього процесу було козацтво.

Понад два з половиною століття українське населення зберігало свою національну окремішність та ідентичність, що найвиразніше проявились у добу національного відродження на поч. ХХ ст. Демонстровані на виставці картографічні, речові, писемні, фотодокументальні джерела з архівних та музейних колекцій підтверджують наявність тісних історичних зв’язків згаданих територій з іншими землями Слобожанщини.

Унікальні архівні матеріали, які вперше представлено в публічному просторі, яскраво ілюструють маловідомі обставини демаркації українсько-російського кордону в 1922–1928 рр. Документи свідчать про волевиявлення місцевих громад, яке було проігноровано. Українці опинились у складі російської радянської республіки, «поза межою свого ридного краю».

Окрема частина проєкту має назву «Рубіж». Це вибірка 26 із 6665 світлин музейного фотографа Романа Пупенка з експедиції підконтрольними Силам оборони України територіями Курщини, яка тривала від 15 до 19 серпня 2024 р.

Куратор: Юрій Савчук

Фото та відео: Роман Пупенко

Художник: Антон Логов

Менеджмент: Юрій Горпинич

Дизайн та архітектура: Анна Войтович

Графічний дизайн: Людмила Нікорич

Фондова робота: Оксана Янковенко, Ірина Єрмолаєва, Інна Непотенко, Вікторія Буличова, Наталія Давиденко

Реставрація: Ірина Руденко, Юлія Пєнзіна, Тетяна Яворська

Наукове опрацювання: Лариса Левченко, Ярослав Файзулін, Наталія Маковська, Валерій Томозов, Олег Однороженко, Наталія Реброва, Ольга Сошнікова, Ірина Коцаб’юк, Світлана Даценко, Олександр Білоус, Ганна Тарасенко, Світлана Демченко Переклад: Дмитро Гайнетдінов, Олександра Підсуха

Редагування: Юрій Бедрик

Комунікації: Людмила Мельник, Анастасія Євглевська, Іванна Гетьманцева

Відеомонтаж: Андрій Загребельний, Сергій Білогуб, Анна Зурова, Ілля Піддубний

Технічно-господарське забезпечення: Олег Кучерявий, Олексій Іщенко, Ян Дененфельд, Олександр Селецький, Костянтин Перебийніс, Степан Карась, Михайло Нагорний, Валерій Боровик, Дмитро Попович, Петро Кириченко, Вікторія Радзієвська, Аліса Прилуцька, Марія Голоскок, Олександр Сливчак, Роман Доільніцин, Костянтин Лебідь, Ірина Дворська, Наталія Леваднюк, Світлана Тетюра