Музей війни відзначив визначну дату – 50 років!
В Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбулося відзначення 50-річчя його історії та діяльності.
Ця подія об’єднала представників влади, захисників України, міжнародних партнерів, іноземних дипломатів, музейників, культурних діячів та меценатів.
На адресу колективу Музею прозвучало безліч теплих слів та щирих побажань. Особливо вагомим є визнання та висока оцінка діяльності Музею на державному рівні.
Народний депутат Верховної ради України Олександр Ковальчук вручив Подяку голови Верховної ради України Руслана Стефанчука трудовому колективу Музею за значний внесок у розвиток та популяризацію історичної і культурної спадщини. А Грамотами Верховної ради України та Подяками Голови Верховної Ради України були відзначені четверо представників музею.
Перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко вручила двом працівникам музею Подяки Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля за вагомий особистий внесок у забезпечення розвитку музейної справи, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм.
Подякою Київського міського голови Віталія Кличка за значні трудові здобутки, вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи, високий професіоналізм та з нагоди 50-річчя були відзначені шестеро працівників музею. Відзнаки вручив Директор Департаменту культури Київської міської державної адміністрації Сергій Анжияк. Також він нагородив Подяками Департаменту культури Київської міської державної адміністрації восьмеро музейників.
Голова Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Наталія Кондрашова відзначила Колектив Національного музею історії України у Другій світовій війні Подякою Печерської районної в місті Києві державної адміністрації за багаторічну та плідну роботу колективу Музею війни, спрямовану на дослідження й висвітлення подій воєнної історії України, збереження та зміцнення історичної пам’яті українського суспільства, виняткове місце Музею в процесах громадянської освіти й культурної дипломатії, а також особливий внесок інституції в розвиток музейної справи в Україні. Подяками Печерської районної в місті Києві були удостоєні семеро представників колективу.
Подякою Київської міської військової адміністрації була відзначена одна співробітниця Музею.
Тетяна Слюз, Голова Державної казначейської служби України, на честь 50-річчя Музею презентувала незвичайний та символічний подарунок, який казначеї виготовили власноруч – ляльки-мотанки, які позначають кожну важливу історичну подію від 1974 року до сьогодення.
Від імені президії Національної академії мистецтв України вручили нагороду Музею Президент НАМ України Віктор Сидоренко та Віцепрезидент НАМ України Юрій Вакуленко.
Вітали колектив й представники військових підрозділів та структур.
Начальник ГУР МО України генерал-лейтенант Кирило Буданов передав до експонатного фонду трофейну холодну зброю — ножі, які належали знищеним російським спецпризначенцям. Артефакти презентував Музею полковник Євгеній Єрін.
Командувач Національної гвардії України, Герой України, бригадний генерал Олександр Півненко особисто завітав на захід. У своїй промові він підкреслив, що у цей непростий час, коли наша держава переживає тяжкі випробування, Музей війни є не лише скарбницею пам’яті про героїчне минуле, але й відіграє ключову роль у документуванні сучасних подій російсько-української війни.
Тимчасова виконувачка обов’язків начальника відділу міжнародного співробітництва та комунікації Управління державної охорони України Валентина Савіцька від імені УДО України вручила Подяку колективу Музею та висловила глибоку вдячність працівникам музею за їхню важливу місію – збереження історичної пам’яті та формування національної свідомості.
Найщиріші привітання від Державної прикордонної служби України та очільника служби Сергія Дейнеко, висловив полковник Юрій Шидлюх, заступник начальника управління – начальника відділу національно-патріотичного виховання ДПСУ.
Подолавши сотні кілометрів, привітати та вшанувати Музей війни прибули іноземні партнери – директори провідних музейних установ та організацій Європи.
Генеральний директор Національних шведських музеїв військової історії Хелен Ронлунд у своєму теплому виступі згадала історію розвитку міжмузейної співпраці та спільну роботу над виставкою “Перехрестя: Швеція — Україна (1000 років)”, яка нині експонується в Музеї шведської армії у Стокгольмі.
Крістіне Скрівере директор Латвійського воєнного музею виголосила щемливу промову, в якій передала вітанню від Міністра оборони Латвії Андріса Спрудса. Пані Крістіне вручила музейникам два національні прапори Латвії з пам’ятними підписами – від Міністра оборони Латвії та від колективу Латвійського воєнного музею.
Директор Музею війни імені Вітовта Великого Рита Малінаускієне у своїй вітальній промові відмітила, що втілені спільні проєкти з українським Музеєм війни назавжди займуть чільне місце в історії обох інституцій, а підтримка культурної інтеграції з боку Литви лише посилюватиметься.
Малгожата Лавровська-фон Тадден, голова Фундації "OBMIN", висловила щире захоплення діяльність колективу Музею під час війни та побажала досягати нових вершин на міжнародній арені.
До суголосся привітань долучився директор Музею Берлін-Карлсхорст Йорг Морре. Він зазначив, що у німецького та українського музеїв довга історія співпраці і сьогодні, у знаковий для Музею війни день, йому особливо приємно особисто бути присутнім тут.
Музей війни також підготував незвичайний подарунок. З метою вшанування подвижницької діяльності Першого волонтера Музею війни фотографа зі Швеції Аджея Маркевича та його внеску в розвиток українсько-шведського культурного партнерства, Музей війни зініціював, а Укрпошта виготовила власну поштову марку. На марках зображений пан Аджей, панорамне фото Музею війни, монумент «Батьківщина-мати» і офіційний логотип 50-річчя музею. Церемонія погашення марки відбулася прямо на сцені, під час ювілейного заходу, за участі Анджея Маркевича, начальника Управління філателічної продукції АТ «Укрпошта» Мухіної Наталії та генерального директора Музею війни Юрія Савчука.
Та на цьому сюрпризи не завершились. Чотири керівника галузі: Василь Вовкун (Міністр культури і туризму України 2007–2010 рр.), Євген Нищук (Міністр культури України 2014, 2016–2019 рр.), Олександр Ткаченко (Міністр культури та інформаційної політики України 2020–2023 рр.), Ростислав Карандєєв (Тимчасово виконуючий обов’язки Міністра культури та інформаційної політики України 2023–2023 рр.) – зібралися на музейній сцені для привітання. Кожен з них згадав власну історію співпраці з установою та висловив щирі слова підтримки діяльності Музею.
Музей же вкотре підтвердив, що ми є новаторами у музейній справі та вміємо виходити на нові орбіти діяльності. Цьогоріч була започаткована перша в Україні музейна відзнака – срібна медаль для відзначення осіб, які здійснили вагомий внесок у розвиток Музею. З нагоди 50-річчя були нагороджені п’ятеро осіб: директор з управління репутацією групи компаній “Нова пошта” Олена Плахова, генеральний директор Національних шведських музеїв військової історії Хелен Ронлунд, Голова Державної Казначейської служби України Тетяна Слюз, Народний депутат України, співзасновник БО "Благодійний фонд "УКРАЇНА ДЛЯ ГЕРОЇВ" Олександр Ковальчук, фундатор Музею Шереметьєвих, колекціонер та меценат Олексій Шереметьєв.
Долучитися до події і безліч друзів та партнерів Музею з усієї України. Їхні цінні подарунки зайняли чільне місце у фондовій колекції Музею, а теплі слова привітань – у серцях музейників.
Програма заходу включала тематичні презентації про різні аспекти діяльності музею, супроводжувані показом документальних відеоматеріалів.
За 50 років Музей створив 537 виставок, прийняв понад 32 мільйони відвідувачів та зібрав більше ніж 416 тисяч артефактів. Сьогодні він активно документує та висвітлює події російсько-української війни, привертаючи увагу всього світу до героїчного спротиву українського народу.
Музичну програму представили військовослужбовці Культурного десанту та Зразково-показового Оркестру Збройних Сил України, які подарували присутнім незабутні емоції та враження.
Не вистачить слів, щоб виразити нашу вдячність кожному хто онлайн чи офлайн розділив з нами цей незабутній вечір, хто привітав та продовжує вітати Музей. Ця подія назавжди буде вписана в музейний літопис.
Окремо хочемо подякувати нашим партнерам, завдяки яким вдалося організувати подію: «ТОВ Герольдмайстер», «Нова Пошта», Музей Шереметьєва, Singleprint, Grande Vallee, ПП "Арт дизайн", Screenpro, компанія Profi, готель «Дніпро», Фонд Богдана Губського «Україна — ХХІ століття».