© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

Бойові пінгвіни

Заходи / 30 квітня 2025

У Музеї відбулася зустріч із «бойовими пінгвінами» – учасником чотирьох антарктичних експедицій Юрієм Лишенком і директором Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ) Євгеном Диким. Обидва – ветерани російсько-української війни.

Готуючи зустріч, в анонсі ми зазначали, що від початку російського широкомасштабного вторгнення до Сил оборони України долучилися 27 полярників. А на момент події ще двоє учасників антарктичних експедицій стали на захист України.

За кількістю – це майже два повні склади зимівель на українській антарктичній станції «Академік Вернадський». Полярників-військових символічно називають «бойовими пінгвінами». Серед них – науковці, кухарі, лікарі, інженери, сисадміни, які на фронті стали піхотинцями, саперами, операторами БПЛА, зв’язківцями.

Євген Дикий розповів про історію, розвиток і сьогодення української антарктичної станції. Попри хижацькі претензії росії мати виключну монополію на колишні радянські антарктичні станції, у 1996 р. Україна все-таки здобула власну. Велика Британія передала у власність нашої держави свою станцію «Фарадей», яку було перейменовано на «Академік Вернадський». Нині Україна є членом Європейської полярної ради (European Polar Board, EPB), Ради керуючих національних антарктичних програм (The Council of Managers of National Antarctic Programs, COMNAP), Наукового комітету з антарктичних досліджень (SCAR) та інших міжнародних полярницьких організацій. Саме українці досліджують озонову діру й збирають низку важливих для захисту навколишнього середовища показників.

З початком російського широкомасштабного вторгнення значна кількість полярників стала на захист України. Юрій Лишенко на запитання: «Чи важко було зробити такий вибір?» – відповів, що насправді вибору не було: «Бо як інакше? У нас одна Батьківшина, це наша земля, і її треба захищати!»

Юрій працював на станції «Академік Вернадський» дизелістом. Після повернення зі своєї четвертої зимівлі навесні 2023 р. долучився до лав ЗСУ. Став штурмовиком і воював на Донбасі та рідній Харківщині. Зазнавши тяжкого поранення під час ворожого обстрілу, втратив ногу. Але не здався й цьогоріч знову поїхав до «Вернадського» у складі сезонної експедиції.

НАНЦ передав до фондової колекції Музею першу частину унікальних артефактів, пов’язаних з історіями колег, які нині воюють у Силах оборони.

Музей радий можливості співпрацювати з НАНЦ і розповідати історії героїчних полярників на фронті російсько-української війни.

Переглянути запис зустрічі можна за посиланням:

https://youtu.be/AANTMYTWRrI