У Музеї війни з нагоди третьої річниці діяльності Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими об’єдналися представники вищих органів влади, родини полонених, звільнені захисники, чинні військовослужбовці, члени міжнародних організацій та громадські діячі задля участі в конференції «Надія. Боротьба. Повернення».
Як зазначив голова Координаційного штабу, начальник ГУР МО України генерал-лейтенант Кирило Буданов, «цей захід – не святкування, а звітна конференція, де не лише представлені результати роботи Штабу, а й у відкритому діалозі обговорюється що можна зробити ліпше як з боку офіційних структур, так і суспільства».
Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак у своїй натхненій промові згадав як створювався єдиний об’єднавчий орган для повернення наших захисників додому: «Це було рішення серця й відповідальності. Рішення держави, яка твердо заявила: ми боремося за кожного українця. Ми не залишаємо своїх».
«Повернемо кожного» – не просто гасло Координаційного штабу, а мотто для всіх його співробітників. Підтвердженням цьому є промовиста статистика, де кожна цифра – це врятовані життя захисників, довгоочікуваний спокій для їхніх рідних, надія для близьких тих, хто досі в російських казематах.
За три роки діяльності Штаб, долаючи неймовірні перешкоди з боку агресора, його жорстокість, ницість і в результаті важких перемовин здійснив 61 обмін. 4306 людей змогли повернутися до рідних і близьких, на вільну від окупанта землю. Поза обмінами з російської неволі також повернуто ще 469 українців. А також репатрійовано 7 тис. тіл загиблих оборонців.
Поза тим, Штаб створив унікальну цифрову систему, імплементувавши у свою діяльність технологічні та технічні новації, утворив мережу регіональних центрів, запровадив спеціальні проєкти для поповнення обмінного фонду.
Одна ж з ініціатив – «Люди майбутнього» – спрямована на дітей, які навіть під час війни мають відчути дитинство. У межах цього проєкту було проведено 180 різнопланових заходів для юних українців.
Учасники конференції мали також нагоду долучитися до панельних дискусій, присвячених темам етики та відповідальності медіа під час роботи зі звільненими з полону, довгостроковій підтримці та реінтеграції в суспільство після тривалої ізоляції в полоні, голосу родин на міжнародній арені. Спікерами панелей виступили колишні військовополонені та їхні рідні, журналісти, представники громадських організацій, державних установ і органів влади.
А унікальні світлини, які були представлені на виставці «Знову дихати» в холі Музею, викликали шквал емоцій – від болю за військовополонених до захоплення незламністю українських воїнів навіть у руках ворога. Ці фото зробила співробітниця Штабу Тамара Позняк під час обмінів.
Музей війни щиро вдячний Координаційному штабу за невтомну працю, кожного повернутого з полону захисника та віру, яку ви вселяєте в серця українців.
Слава Україні!