© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

Люди кольору свободи

Виставки та презентації / Наші партнери / Заходи / 29 червня 2025

30 червня в стінах Музею відбувся допрем’єрний показ документальної стрічки «Люди кольору свободи». У фільмі зібрані реальні історії українців, які попри всі труднощі окупації чинять спротив російським загарбникам.

Документальний фільм створено творчою групою ГО "Тутешні" за сприяння Сил спеціальних операцій ЗСУ і підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Модераторка заходу, журналістка Ліна Кущ відзначила символічність місця проведення показу — Музей війни зберігає пам’ять про боротьбу українців проти тоталітарних режимів і нині він є простором для розповіді про сучасних героїв цієї боротьби. Заступник генерального директора Музею війни Юрій Горпинич відзначив важливість донесення голосів з окупованих територій до широкого загалу. Анна Слюсаренко, продюсерка та сценаристка фільму розповіла про основні складності підготовки документального матеріалу про опір та життя людей, які перебувають або перебували під окупацією.

Фільм охоплює величезну добірку особистих історій опору російській окупації. Крім відомих постатей Богдана Зізи та Сергія Захарова, глядач дізнався про історію Лінеї Умерової, яка ще в шкільному віці відмовилась від паспорта рашистів, і врешті саме через його відсутність була ув’язнена “за шпигунство”. У фільмі були показані численні фото акції «жовта стрічка» — символу руху опору в окупованих містах та селах, який допомагає українцям бути певними, що вони не самі, зберігати віру в ЗСУ та звільнення.

Після показу відбулася публічна дискусія. Її учасниками стали народний депутат України Таміла Ташева, виконавчий директор міжнародного фонду “Відродження” Олександр Сушко, адвокаційна директорка центру прав людини “ZMINA” Альона Луньова, представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України Ольга Алтуніна, героїня фільму, правозахисниця, голова громадської організації «Нумо, сестри!» Людмила Гусейнова, та раніше згадана Лініє Умерова. Модератором виступила Ліна Кущ.

Музей висловлює щиру подяку кожному, хто причетний до створення цього фільму. Голос українців, які живуть на тимчасово окупованих територіях, має лунати гучно!