© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

Презентація видання «Чернігів у війні – 2022: голоси очевидців»

Презентації / 21 грудня 2024

У заході взяли участь автори книжки: ініціаторка проведення експедиційних досліджень, кандидат історичних наук Катерина Литвин, керівник проєкту, голова ГО «Північна культурна столиця» Олександр Шевчук, науковці-дослідники Світлана Маховська, Олена Боряк, Олександр Васянович, Ольга Воробєй, Анастасія Панкова, Ольга Березовська, перекладач видання Андрій Шаталюк і науковці Музею війни. Модерувала зустріч Тіна Полек.

Дослідники розповіли про перші дні широкомасштабного вторгнення, облогу м. Чернігів, мужній спротив цивільного населення та про те, як виникла ідея створення книжки. Видання фіксує усні історії чернігівців, які включені у загальний процес збереження пам’яті, меморіалізації подій російсько-української війни. Перший експедиційний виїзд було здійснено через півтора місяця після звільнення Чернігівщини від окупації, тож науковцям-волонтерам вдалося записати «живі» усні історії, які на той момент ще не були «деформовані» зовнішнім інформаційним впливом.

Цікавим є те, що в тексті книжки максимально збережений автентичний говір, характерний для жителів згаданого регіону.

Видання містить 24 інтерв’ю (загалом з 350 записів) з жителями Чернігівщини, які пережили окупацію й ізоляцію. Дослідження охопило 3 мікрорайони м. Чернігів, 25 населених пунктів області та низку громад. Аудіосвідчення жителів Городнянської, Ріпкінської, Михайло-Коцюбинської та Чернігівської громад команда дослідників-науковців збирала впродовж двох років.

Упорядники поділилися з присутніми та онлайн-гостями заходу деталями роботи над книжкою. Акцентували, що після роботи зі збирання необхідного матеріалу розпочалася кропітка праця з його розшифрування та укомплектування. Особливість видання також і в тому, що на початку кожної зі статей розміщений QR-код, після відсканування якого читач має змогу почути аудіоуривок з інтерв’ю.

Пропонуємо переглянути відеозапис презентації книги за посиланням на музейному YouTube-каналі https://youtu.be/MTCwnh0jNyo