До Дня Європи в Музеї війни презентовано виставку «Пам’ять. Діалоги», створену спільно з Музеєм Берлін-Карлсгорст за підтримки Посольства Німеччини в Україні.
В основі проєкту – родинні історії трьох мисткинь: Поліни Кузнєцової з України, а також Ефи Найдлінґер та Джейн Альтен із Німеччини. Життєві шляхи їхніх предків зійшлися в окупованій німецькими націонал-соціалістами Україні.
На відкритті директор Музею війни Юрій Савчук наголосив, наскільки важливо для України переймати європейську культуру пам’яті: це створює простір для спільного розвитку країн континенту.
Ліза Гайке, очільниця відділу культури німецького дипломатичного представництва, зазначила: «Це честь Посольства Німеччини – підтримати такий проєкт тут, в Україні – країні, яка сьогодні стоїть на передовій, захищаючи Європу від тиранії. Памʼять – не пасивна дія. Це акт спротиву, зокрема відродженню старих імперських наративів».
За словами кураторів проєкту Марини Богуш та Юрія Горпинича, завдяки сучасним технологіям виставку вдалося зробити особливо особистою та емоційною. Тут немає засуджень – лише обʼєктивна дійсність трагедії України під час окупації нацистськими військами.
Роботи української художниці Поліни Кузнєцової створені як рефлексії на оповіді про воєнні роки її бабусі, яка дитиною пережила окупацію. Німецькі мисткині провели паралелі між Другою світовою та війною, що триває нині. Ефа Найдлінґер зауважила, що в тих регіонах України, де несли службу в складі окупаційної армії її предки, сучасні українці знову змушені протистояти загарбникам. Вона присвятила виставку своїм друзям, які сьогодні боронять Україну від російської агресії.
Проєкт порушує теми родинної та національної історичної пам’яті, подолання травматичного спадку минулого й розбудови культурного діалогу між народами. Україна та Німеччина віднайшли спільні цінності для переосмислення досвіду Другої світової війни. Результатом цього є втілення спільної виставки, яка ввійде в історію українсько-німецької культурної дипломатії.
Запрошуємо всіх відвідати експозицію в Головному корпусі Музею війни.