© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

Стабпункти, що рятують: у Музеї війни передали мобільні STABNET «Тайра» та «Спартан» для бригад НГУ

Наші партнери / 26 червня 2025

Відбулася передача двох мобільних стабілізаційних пунктів STABNET – сучасних польових медичних контейнерів, розроблених для порятунку українських воїнів у максимальній близькості до лінії фронту. Обладнання передано бойовим підрозділам Національної гвардії України – бригадам «Хартія» та «Спартан».

STABNET – це франко-український проєкт, створений для того, щоб зменшити смертність тяжкопоранених і запобігти ампутаціям, спричиненим бактеріальним ураженням. За словами співзасновника проєкту Ігоря Добровольського, контейнерна система дозволяє надавати першу кваліфіковану допомогу «на нулі» максимально швидко і в умовах, наближених до операційних. За словами авторів проєкту, контейнери розроблені в Україні з урахуванням передового досвіду медицини різних країн.

Керівник проєкту Дам’ян Аррі-Марен наголосив: «Наша мета – надати кваліфіковану допомогу якомога ближче до "нуля" в правильних асептичних умовах. Це рятує життя. Ми створили цей проєкт у колі медиків-комбатантів. І кожен контейнер вдосконалюється завдяки фідбеку від бригад і дозволяє використовувати їх у підрозділах з різними завданнями, зокрема й спецпідрозділах».

Реалізація ініціативи стала можливою завдяки підтримці американо-українського фонду «Разом for Ukraine». Виконавча директорка Фонду Евеліна Курілець, виступаючи на події, наголосила: «Я – дружина військового медика, тому знаю з якими викликами зіштовхуються лікарі в умовах війни. Ми вивчали світовий досвід, але вдосконалювали наші рішення тут, з нашими лікарями. Вірю, що незабаром саме Україна передаватиме свій досвід світу».

Презентовані стабпункти хоч і однакові зовні, проте призначені для різних завдань.

Один зі STABNET – двомісний і має унікальну систему освітлення. Такі удосконалення внесла парамедикиня Юлія Паєвська. Тож її іменний контейнер «Тайра» прийняла особисто, відтепер він працюватиме для медиків «Хартії» на передовій.

Інший стабпункт, переданий бригаді «Спартан», працюватиме на покровському напрямі. Начальник медичної служби підрозділу зазначив: «Цей пункт дозволить пришвидшити допомогу, забезпечити асептику, і що найголовніше – зберегти кінцівки, передати бійців на подальшу евакуацію у кращому стані».

Представник Медичних сил ЗСУ, полковник медичної служби Ігор Щербаков підсумував: «Сучасна військова медицина – це окремий фронт. STABNET – приклад того, як змінюються підходи, як українські медики впроваджують найкращий міжнародний досвід і зберігають найцінніше – життя наших воїнів».

Завершився захід відвідуванням музейної виставки «…за межею свого рідного краю», яка розповідає про події Курської оборонної операції Сил оборони України та багатовікову історію української колонізації та присутності на землях, що нині перебувають у складі держави-агресора.

Передані стабпункти вже вирушили на бойові позиції. Вони допомагатимуть у боротьбі за життя захисників там, де кожна секунда – вирішальна. А Музей війни не лише документує реалії нинішньої війни, а й виступає в ролі активного волонтерського хабу допомоги війську.