До Всесвітнього дня біженців у Музеї війни відбулася публічна лекція заступника директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, доктора економічних наук Олександра Гладуна. Модерувала зустріч музейниця Світлана Демченко.
Дослідник розповів про вплив Другої світової та нинішньої російсько-української війни на демографічну історію України через спричинені втрати й зміни у віковому, гендерному та соціально-професійному складі населення.
Як зазначив пан Олександр, наслідки Другої світової війни та радянської репресивної політики по відношенню до наших співвітчизників та інших народів України ми відчуваємо і досі. Значні втрати корінного населення часто поповнювалися за рахунок переселення росіян на терени нашої держави і це спричинило також деформації у національній свідомості й ідентифікації.
Нині ж Україна зіштовхнулася з російською агресією та, як наслідок, людськими втратами й вимушеною масовою міграцією українців за кордон.
Олександр Гладун наголосив, що виїхали з країни жінки та діти, тому для подолання кризових демографічних явищ державна політика має фокусувати увагу на українських школах, громадських та культурних центрах, які б допомагали зберегти живий зв’язок між Україною та молоддю за кордоном.
Гості заходу активно долучилися до обговорення демографічних аспектів функціонування держави та порушували широкий спектр проблем: як швидко та за яких умов можна відновити кількісний склад населення України, чи можна спрогнозувати трудову міграцію після закінчення війни, як може вплинути відтік працездатного населення на економічну ситуацію в країні в довгостроковій перспективі та багато інших.
Музей війни вдячний Олександрові Гладуну за змістовну та цікаву лекцію, яка розкрила вплив демографічних змін унаслідок війн на різні аспекти життя країни.