До Дня вшанування захисників Донецького аеропорту в Музеї війни відбулося відкриття виставки «Аеропорт.242» Олега Дробоцького (позивний «Художник»).
«Аеропорт.242» – це 24 роботи митця, волонтера, військовослужбовця Олега Дробоцького, полеглого 6 березня 2023 р. в боях біля с. Оріхово-Василівка Бахмутського району. Їх створено за мотивами світлин відомого журналіста й фотографа, автора книжки «Аеропорт» Сергія Лойка.
Захід відкривала заступниця генерального директора Музею Оксана Янковенко. «Оборона Донецького аеропорту, – наголосила вона, – є однією з тих битв, що входять у світову історію як безкомпромісний приклад стійкості. Символічно, що сьогодні ми вшановуємо оборонців ДАПу презентацією виставки робіт митця, який відклав фарби та пензлі й став на захист Батьківщини».
На презентацію виставки робіт сина приїхали батьки Олега Дробоцького – Ігор Євгенович та Ольга Іллівна. Пан Ігор згадав, як в Олега зародилась ідея малювати «кіборгів» та ДАП: «Битва за аеропорт надихнула його відразу. І з часом Олег створив цілу серію робіт, що виставлялася як в Україні, так і за кордоном. Він і сам узяв до рук зброю. "Кіборги" дали йому та його побратимам мотивацію захищати свою країну. Олег загинув під час масованого артилерійського обстрілу позицій 67-ї бригади поблизу Бахмута, але його роботи й надалі розповідають історію наших воїнів».
Батьки передали до фондової колекції Музею особисті речі Олега Дробоцького, які свідчать про нього як про мужнього воїна й талановитого художника.
Міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова, виступаючи, підкреслила значення оборони Донецького аеропорту для всього суспільства: «У 2014–2015 рр. ДАП став символом незламності. І я впевнена, що саме подвиг "кіборгів" був для наших нинішніх Захисників прикладом, зернятком, яке виросло в потужний патріотизм. А Музей війни став місцем живої реалізації військово-патріотичного виховання. Саме тут щоденно розповідають про те, як виборювалася та виборюється свобода, гартується наш дух».
А заступник начальника Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Олексій Сергієнко звернув увагу на важливість гуртування навколо пам’яті про борців за нашу свободу: «Ми вшановуємо пам’ять "кіборгів", які вписали в нашу історію безпрецедентну сторінку стійкості та відваги. Нині наші Захисники щодня пишуть сторінки боротьби. І наш обов’язок пам’ятати кожного та помститися за них. Дякую Музею за організацію цього заходу, який нас об’єднує у спільній меті».
Завітав до Музею і командир легендарних «кіборгів» Олег Кузьміних. У своєму лаконічному виступі він згадав своїх побратимів: «Вони витримали 242 дні тяжких боїв, не відступили, попри все. Ушануємо їх».
Ініціаторка створення виставкового проєкту «Аеропорт.242» Ірина Зубкова, організаторка та фундаторка щорічних заходів пам’яті й ушанування полеглих "кіборгів" у м. Київ, зачитала лист від одного з оборонців Донецького летовища – Андрія Казмірчука: «Час іде невпинно. Ось уже 10-та річниця оборони ДАПу. Цей стратегічний об’єкт витримав багато, ще більше витримали люди. Кожен день там – це боротьба за честь і гідність. Та серед руїн ми розгледіли світло надії».
Справжнім сюрпризом для присутніх став невеликий імпровізований музичний виступ військовослужбовця та фронтмена гурту «Антитіла» Тараса Тополі.
Представив власну композицію також колишній військовий, автор та виконавець пісень В’ячеслав Купрієнко.
Модерувала захід кураторка виставкового проєкту «Аеропорт.242», керівник науково-експозиційного відділу Музею війни Ірина Коцаб’юк.
А Національний президентський оркестр здійснив музичний супровід заходу. У виконанні військового творчого колективу прозвучали українські патріотичні пісні.