© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Виставки / Втілені

Музейний фронт

14 жовтня 2022

Злочини російської армії активно документують під час своїх наукових польових експедицій історики-музейники. Тож поява на музейному фронті військовиків викликала в них неабиякий подив і щирий захват. Зустріч із людьми в одностроях, які знайшли такий дорогий в умовах гарячої фази війни час для пошуку артефактів, стала початком міцної дружби й спільного експозиційного проєкту.

Упродовж 5–28 квітня 2022 р. вояки-зв’язківці Головного інформаційно-телекомунікаційного вузла командування військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України об’їхали більшість населених пунктів Бучанщини та Вишгородщини, що постраждали від війни. Їхні дослідження місць учорашніх боїв були побудовані за найкращими зразками музейних наукових експедицій. Результатами цих польових виїздів на колишні позиції російських військ стали десятки й сотні речових та друкованих джерел. На сотнях світлин зафіксовано: роботу дослідників у «полі»; знайдені предмети, що нині вже стали частиною музейної колекції, яка розповідає про російсько-українську війну; свідчення військових злочинів ворога.

Окрім того, ці експедиції виконували й гуманітарну місію. Мало який виїзд відбувався без надання допомоги жителям постраждалих сіл та містечок. Українські воїни, учасники цих поїздок, намагалися підтримати найнеобхіднішим, принести радість у життя цивільних. Діти могли поласувати солодощами, дорослі забували про брак їжі (хай навіть тільки на добу).

Виставка, присвячена роботі музейників-зв’язківців, умовно поділяється на кілька тематичних блоків, які структурно доповнюють один одного. З одного боку, перед нами ворожі: одяг, взуття, елементи побуту; фрагменти військового спорядження та зброї; документальні матеріали в т.ч. пропагандистські. З іншого – світлини та відео, які відображають епізоди непомітної, але важкої та вкрай необхідної роботи. Нині ці предмети стають музейними експонатами.

У рашистів є ще сила… Проте найкращі полки та дивізії їхньої орди вже перемолоті. Вони або гниють у землі, або втікають, покидаючи все. Ми впевнені, що ворог обов’язково буде повністю знищений і його не залишиться на землях нашої Держави!

Автор ідеї – Юрій Савчук та старший офіцер ГІТВ ЗСУ

Координування – Людмила Рибченко

Куратори – Олександр Білоус та військовослужбовець ЗСУ «Музейник»

Менеджмент – Юрій Горпинич

Художник – Антон Логов