© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

Каталог виставки "...за межею свого рідного краю" презентовано на Слобожанщині

Наші партнери / Презентації / 21 січня 2025

Музей війни презентував видання «Історичний портрет Слобідської України: Курщина» в м. Харків та Суми.

Торік у грудні Музей війни видав каталог виставки «…за межею свого рідного краю». Ідея її створення виникла з початком оборонної операції ЗСУ на Курщині, а під час роботи над утіленням проєкту було знайдено унікальні документи та розкрито невідомі сторінки української історії, які музейники й представили в експозиції. Книжка стала не просто альбомом-каталогом виставки, а повноцінним археографічним виданням, що викликало неабиякий інтерес не лише науковців та дослідників, а й суспільства загалом.

Генеральний директор Музею війни Юрій Савчук організував презентацію видання «Історичний портрет Слобідської України: Курщина» в м. Харків та Суми. До нього долучилися партнери проєкту: директорка ЦДАВО докторка історичних наук Лариса Левченко, директор ЦДІАК кандидат історичних наук Ярослав Файзулін, науковий редактор видання доктор історичних наук Валерій Томазов та в. о. директора Харківського історичного музею імені М. Ф. Сумцова кандидатка філософських наук Ольга Сошнікова.

Презентація відбулася за організаційної підтримки та особистої участі офіцера з особливих доручень генерал-майора СБУ Юлії Лапутіної, яка виступила ще й модератором заходу.

У м. Харків команда науковців також розповіла про ідею, процес створення, та зміст видання для двох локальних радіо: Українське Радіо й «Накипіло».

Захід у м. Суми відбувся за підтримки начальника Сумської обласної військової адміністрації Володимира Артюха.

Юрій Савчук під час презентації повідомив, що вже готується доповнене й розширене видання каталога, куди ввійдуть нові документи з історії Курщини.

Про видання. «Історичний портрет Слобідської України: Курщина» є каталогом виставки «…за межею свого рідного краю», презентованої 6 вересня 2024 р., рівно через місяць після початку операції Сил оборони України на Курщині, – експозиції, яка задокументувала події війни на цьому особливому відтинку фронту. Виставка висвітлює реалії повернення бойових дій на територію держави-агресора.

Разом із командою Музею науковці опрацювали окремі розділи, де мовою артефактів та історичних джерел відображено історію північно-східної Слобожанщини: від заселення українцями теренів Курщини, Білгородщини та Вороніжчини в другій половині XVII ст. до самовизначення жителів краю під час формування кордонів між двома радянськими республіками – УСРР та РСФРР – у першій чверті ХХ ст. Завершальний третій розділ має назву «Рубіж» і містить документальні кадри з музейної експедиції на Курщину 15–18 серпня 2024 р., яку здійснили генеральний директор Юрій Савчук і фотограф Музею Роман Пупенко.

Більшість джерел, представлених у каталозі, опубліковано вперше. Прослухати аудіопрезентації ви можете на Українському Радіо та на радіо «Накипіло».