© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

Круглий стіл «Історичний портрет Слобідської України: Курщина» в Укрінформі

Виставки та презентації / Наші партнери / 3 лютого 2025

30 січня Музей війни спільно з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки провели круглий стіл на тему «Історичний портрет Слобідської України: Курщина» і презентували однойменне музейне видання в Національному інформаційному агентстві «Укрінформ».

Для широкої аудиторії науковці поділилися фактами з історії Курщини і розглянули маловідомі факти з історії України. Обговорили такі основні теми:

  • історію заселення частини найбільшого історико-географічного регіону України Слобожанщини;
  • дискримінаційне розмежування Слобожанщини та включення її частини до складу РРФСР у 1920-х рр. як початок асиміляційних процесів;
  • Курщина сьогодні: реалії та перспективи.

Аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Віхров у вступній промові підкреслив важливість наукової та науково-популярної діяльності задля самоусвідомлення українців: «Ми маємо шукати корені нашої ідентичності, місця групування українців по різні боки кордонів, де наші етнічні межі відмінні від адміністративних».

Кандидат психологічних наук, генерал-майор Служби безпеки України Юлія Лапутіна відзначила роль історичної правди в стратегічних комунікаціях в умовах боротьби з агресором: «Росія маніпулювала історією багато сторіч. Сьогодні ми говоримо, що нація вільних людей – українці – мають донести історичну правду. Служба безпеки України із самого початку існування усвідомлювала цю силу. Ми відразу відкрили архіви, завдяки цьому світ дізнався про репресії сталінських часів, а ми домоглися світового визнання Голодомору як геноциду українського народу».

Генеральний директор Музею війни Юрій Савчук ознайомив відвідувачів із процесом підготовки та відкриття виставки «…за межею рідного краю», робота над якою була покладена в основу презентованого видання. Під час експедиції Курщиною у серпні 2024 р. музейники зауважили «український слід» на цих територіях. Виставка була презентована 6 вересня, за місяць після початку Курської операції Сил оборони України. Представлені глядачам експедиційні свідчення доповнені історичним портретом краю.

Музею вдалося презентувати історію Курщини завдяки підтримці архівних та музейних установ. Голова архівної служби України Анатолій Хромов відзначив, наскільки важливим для дослідників стало масове оцифрування й оприлюднення архівних матеріалів, які свідчать про столітню спільну історію. Він наголосив, що гасло архівної служби повністю відповідає тим результатам, які ми можемо спостерігати на цьому заході: «У відкритості наша сила».

Про історію заселення нинішньої Курщини козаками-черкесами розповів Ярослав Файзулін, кандидат історичних наук, директор Центрального державного історичного архіву України в м. Київ.

Лариса Левченко, доктор історичних наук, директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, окреслила період визвольних змагань 1917–1920-х рр. Як відбулося включення цих земель до складу РРФСР і як їх було зрусифіковано – розповів Валерій Томазов, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні, завідувач сектору Інституту історії України НАН України.

Проведений круглий стіл і презентація музейного видання – важливий крок не лише у вивченні, а й популяризації історичної спадщини української Слобожанщини, зокрема Курщини. Дослідження, представлені істориками й архівістами, вкотре підтверджують глибокий український слід у цьому регіоні та необхідність подальшого осмислення історичних процесів, що формували його ідентичність.

Важливим результатом заходу стало підкреслення значення історичної правди у протидії сучасним інформаційним викликам і ворожим маніпуляціям. Завдяки спільним зусиллям науковців, музейників і архівістів історія українських земель набуває нового звучання, а збереження і популяризація історичної пам’яті стає вагомою складовою національної безпеки України.

Переглянути запис круглого столу можна на ютуб-каналі "Укрінформу"