© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Анонс

Зустріч із військовим медиком і письменником Олександром Гоменюком

Виставки та презентації / Заходи / 25 липня 2025

25 липня о 15:00 в Головному корпусі Музею війни відбудеться публічна зустріч, присвячена Дню медичного працівника в Україні, – розмова з капітаном медичної служби та автором книжки «Уламки з-під Авдіївки. Замість казок сину» Олександром Гоменюком.

Олександр Гоменюк – вихованець «Пласту», в довоєнному житті був дитячим лікарем-ортопедом. Після початку широкомасштабного вторгнення рф добровільно доєднався до 110 ОМБр ім. Марка Безручка і став військовим медиком, капітаном медичної служби.

На фронті Олександр вів щоденник, який згодом став основою для авторського видання. Назва «Уламки з-під Авдіївки. Замість казок сину» не випадкова. Поки Олександр рятує життя бійців на передовій, вдома на нього чекає маленький син. У книжці він описує свої непрості й просочені болем і кров’ю будні військового медика. Разом із побратимами він за неповні два роки урятував тисячі життів, з яких сотні – у особливо важкому стані і розповів про це сину, якого весь цей час не бачив:

«Ось де я, синку, був, поки ти ріс без мене. Ось що я, синку, робив, коли не водив тебе в садочок, коли не грався з тобою і коли не обіймав тебе і твою маму. Дивись, ось тут я оглядаю тіло нашого загиблого «хлопчика», а зараз буду перев’язувати рану живого козака. І ще одному змушений ампутувати ногу, а потім привезуть ще кількох, які взяли зброю до рук за твоє майбутнє і майбутнє мільйонів українців».

У лютому цього року видання було презентовано у м. Відень – аби й за кордоном знали про виклики, з якими зіштовхуються українські військові медики. Книжку видано у ветеранському видавництві «Залізний тато», заснованому Дмитром Савченком, який, як і Олександр, нині служить у лавах оборони. Видання стало важливим свідченням для тих, хто досліджує реалії російсько-української війни.

Під час зустрічі поговоримо про організацію медичної служби на лінії бойового зіткнення, трансформацію цивільного лікаря у військового, виклики в роботі, терапевтичність письма як основу особистісної та професійної стійкості, відповідальне батьківство у час великої загрози й приділимо увагу етичному вибору на межі.

Учасники:

  • Юрій Савчук – генеральний директор Музею війни;
  • Олександр Гоменюк – військовий медик, автор книжки «Уламки з-під Авдіївки. Замість казок сину» (онлайн);
  • Тетяна Шпайхер – дружина автора, журналістка, авторка вертепів;

Захід модеруватиме Любов Крупник, науковиця Музею війни.

Вхід вільний за попередньою реєстрацією