Казка – чарівна дійсність, через яку кожна людина з дитинства пізнає світ, вбирає народну багатовікову мудрість, формує світогляд, вчиться розрізняти добро і зло. Та це лише дещиця тієї закодованої інформації, яку вміщує казкова традиція різних народів світу.
У Музеї війни разом із дослідницею Ларисою Гуманенко дізнавалися більше про історію кримських народів, їх ментальність, спільне та відмінне з українцями через призму народної казки.
Лариса Гуманенко згадувала, як у далекому 1992 р. вона вивчала кримськотатарську фольклорну спадщину: «Це був період, коли кримські татари почали активно повертатися до Криму після виселення радянським режимом. Тоді, завдяки Лідії Дунаєвській, я взялася за цю тему. Лідія Францівна наголосила, що ми маємо показати колись виселеним народам, що Україна – це їх дім, і їхня культурна спадщина надзвичайно важлива».
Багаторічне дослідження казок знайшло своє втілення у безлічі наукових праць і декількох виданнях: збірка «Казки кримських татар» і монографія «Золота колиска. Казкова традиція Криму» (2024 р.) .
Ярина Закальська, музейниця і модераторка заходу, спрямувала розмову в детальний розбір і порівняння сюжетів українських і кримськотатарських казок. Як виявилося, усна творчість двох народів має фундаментальні спільні риси, що свідчить про деяку ментальну схожість та єдність у баченні майбутнього.
Водночас складна історична доля кримськотатарського народу позначилася на фольклорних творах, які під впливом інших культур зазнали видозмін, але не втрачали національної самобутності. Саме тому в казках кримських народів завжди панує справедливість і скривджений обов’язково візьме гору над кривдником.
На завершення зустрічі пані Лариса зачитала фрагмент особливої казки – «Золота колиска». У ній йдеться про те, що навіть у найтемніші часи не варто втрачати віру і кожен народ обов’язково знайде свою «золоту колиску», вижене всіх ворогів з Батьківщини та матиме злагоду в домівках.
Музей війни щиро дякує Ларисі Гуманенко за змістовну, інформативну і, головне, теплу розмову, яка повернула учасників заходу в дитинство і вселила віру в нашу Перемогу та возз’єднання України.