19 червня в експозиційному просторі виставки «Пам’ять. Діалоги» відбулася зустріч із Борисом Рожнатовським – очевидцем Другої світової війни, полковником у відставці, вченим, письменником, волонтером.
Борис Рожнатовський – уродженець Житомирщини, свідок двох війн: Другої світової та нинішньої. «Спогади очевидців про Другу світову є дуже цінними для нас, бо зберігаючи пам’ять про минуле, ми зберігаємо свою ідентичність», – зазначив у вступній промові керівник науково-дослідного відділу Другої світової війни Олександр Білоус.
Борис Миколайович поділився спогадами про дитячі роки, які припали на час найбільшого збройного протистояння на теренах України. Німецько-радянська війна забрала в нього найрідніших: батька та молодшу сестру. Тато загинув у далекому 1943 р. на фронті, а маленьке серце сестрички не витримало постійних обстрілів. Модераторка заходу, старша наукова співробітниця Музею війни Ольга Воробєй, провела паралелі з нинішньою російсько-українською війною: як і 80 років тому, українські діти знову гинуть від рук окупантів.
Серед найжахливіших злочинів нацистів, які назавжди закарбувалися в пам’яті Бориса Рожнатовського, – розстріл гітлерівцями колони односельчан. За його словами, злодіяння скоювали і представники радянської влади: після вигнання з українських територій частин Вермахту польові військкомати масово призивали до Червоної армії селян і, необмундированих та ненавчених, відразу відправляли в бій на неминучу загибель.
У післявоєнні роки Борис Миколайович обрав фах військового. Закінчив Харківське гвардійське танкове училище, згодом навчався на історичному факультеті в Ужгородському державному університеті, був аспірантом Київського державного університету імені Тараса Шевченка. У 1978–1979 рр. проходив службу в Ефіопії, учасник бойових дій. Від 1985 р. – працівник вишів. Учений зробив вагомий внесок у розвиток військової освіти в Україні: понад 60 років життя присвятив викладацькій роботі.
Нагороджений Грамотою Верховної Ради України, відзнакою Міністра оборони України «Знак пошани», медалями «Будівничий України», «За жертовність та любов до України», Золотою Премією Міжнародного фонду «Українській армії – українську мову».
Борис Рожнатовський написав низку книжок, зокрема трилогію «Зірковий шлях», до якої ввійшли прозові твори «Твоя ранкова зірка», «Щасливий вибір» і «Довга дорога», та ін. Активно працює як волонтер: організував благодійну акцію «Українському війську – сучасний дрон». У її межах за кошти, отримані від продажу своїх книжок, придбав і передав на фронт сім дронів.
Під час заходу Борис Рожнатовський передав до фондозбірні Музею артефакти часів німецько-радянської війни – речі побуту та сімейні реліквії: пошкоджені осколками родинне фото й стілець, ручний млин, який викував його батько. «Зберігати пам’ять, спогади та артефакти очевидців Другої світової війни – велика честь для нашої інституції», – наголосив заступник генерального директора Музею Дмитро Гайнетдінов.
Музей війни щиро вдячний Борисові Миколайовичу за теплу зустріч і передані артефакти, а курсантам Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка – за участь у заході.