«Сто днів. Війна очима дітей»

Українсько-польська виставка під такою назвою відкрилася в Національному музеї історії України у Другій світовій війні саме сьогодні невипадково. Слова «День захисту дітей» цього року, коли сталося повномасштабне збройне вторгнення російського агресора на територію України, звучать особливо щемко й болісно. За таких драматичних часів діти потребують захисту як ніколи. Вони теж це розуміють – і школярі, й дошкільнята. Ба навіть дітлахи поза межами нашої країни. Адже Україна, без перебільшення, бореться не лише за себе, а й за весь цивілізований світ. Це дуже зворушливо – коли хлопчики й дівчатка надсилають свої малюнки, слова вдячності й побажання перемоги українським солдатам.

На виставці – близько півтори сотні малюнків та аплікацій дітей із м. Лодзь – українських і польських. Їхні роботи зібрала волонтерська фундація з Польщі Koper Pomaga. Авторами цього доробку із сердечками, синьо-жовтими та біло-червоними прапорами й зображеннями захисників є вихованці дитсадочків та учні початкової школи Спілки польських учителів у Лодзі, а також маленькі українці, які перебувають під опікою товариства «Підтримуємо Україну разом!». Роботи створено у травні 2022 р.

Виставка діятиме в новому експозиційному просторі – відкритій після ремонту Нижній Московській брамі ХVІІІ ст. Печерської фортеці. Проєкт доступний для відвідування 1–30 червня 2022 р. По завершенні експонування частину робіт буде передано воїнам – захисникам України на передову.

Відкриваючи експозицію, генеральний директор Музею Юрій Савчук, ініціатор та куратор проєкту, наголосив, що вона передусім братерська, а вже потім міжнародна. Бо ж серед усіх країн світу, які підтримують нині Україну, саме Польща робить для неї найбільше. Кажучи власне про дитячі малюнки, про те, як їх сприймають бійці під час нинішньої війни, він зауважив, що побувавши в багатьох військових частинах, завжди бачив їх на найбільш почесному місці. Юрій Савчук передав слово почесному гостеві – директору Польського інституту в Україні Робертові Чижевському, який власне сьогодні повернувся до своєї постійної роботи в м. Київ. Відкриття виставки в цей день він назвав символічним і наголосив: «Важливо, щоб усі українці любили Польщу». До речі, промова гостя звучала природною, ба навіть вишуканою українською.

На відкриття завітали також партнери проєкту з польського боку – представники фундації Koper Pomaga. На виставці представлено й роботи українських дітей-біженців. Малюнки віддзеркалюють дитяче бачення війни, захоплення героями, які протистоять російській агресії, та бажання миру.

Були, звичайно ж, присутні на відкритті виставки й діти. Серед них, зокрема, двоє юних художників – українські школярі Юля та Андрій Свободи. Вони переповіли гостям Музею свою зворушливу історію і водночас чудовий життєствердний досвід. Аби якось відволіктися від жахливої воєнної дійсності, сестричка й братик заповзялися просто малювати на планшеті свого котика. Та хіба кудись подінешся від думок про війну? Котик поставав на їхніх малюнках у різноманітних військових образах та одностроях. Зрештою, продавши низку своїх робіт, діти переказали виручені гроші на потреби українського війська. А сьогодні одного з своїх котиків Юля та Андрій подарували Музеєві.

Прикметно, що вже надвечір цього самого дня до Національного музею історії України у Другій світовій війні, незважаючи на небезпеки воєнного часу, ризик повітряної тривоги тощо, завітала польська урядова делегація на чолі із заступником голови Ради міністрів, міністром культури та національної спадщини Польщі Пйотром Глінським у супроводі міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка та інших офіційних осіб і що свій візит вона розпочала саме з експозиційного простору виставки «Сто днів. Війна очима дітей». Відтак високоповажні гості Музею відвідали присвячену боротьбі України за свою незалежність у сучасній війні з Росією виставку «Україна – розп’яття». Цей візит став ще одним підтвердженням дружніх відносин та всебічної підтримки України Польщею.

Таким був День захисту дітей у Музеї війни. Дівчатка й хлопчики створили малюнки крейдою на асфальті. Вони світлі, мирні, у синьо-жовтих кольорах. Бо «Все буде Україна!».