Мартиролог

Мартиролог загиблих у боях за незалежність і територіальну цілісність України на східних теренах містить прізвища понад 3,5 тис. бійців з усіх силових відомств держави, волонтерів та громадських активістів, які поставили свободу рідного народу понад свої особисті інтереси і присвятили життя служінню нації. Розміщений під склепінням Московської брами, побудованої у ХVІІІ столітті. Свого часу вона була південним в’їздом до Печерської фортеці, через неї проходила Стара Наводницька дорога, що вела на Москву.

Саме звідти в ХХІ столітті прийшла до України війна, яка день за днем забирає життя наших співгромадян. Тому саме в ній, у брамі Московській, тисячі імен тих, хто віддав найдорожче в боях за свободу України. Про них щодня згадують і будуть пам’ятати вічно в рідних домівках, у колі друзів і побратимів. За ними плаче, за них молиться Україна. На символічному вівтарі – портрети загиблих. Вони пильно спостерігають за нами, живими: чи не зрадимо інтересів країни, чи не схибимо на шляху до її свободи й незалежності.

Ніби час, плине річка пам’яті, на ній – дорогі нам імена й поминальні свічки. Але навіть тоді, коли догорить остання, ми не забудемо наших Героїв. Схиліть голови! Увійдіть під склепіння старовинної брами, послухайте Тишу, усвідомте ціну Життя!

Слава Україні! Героям слава!

Герої України. Народні Герої України
(станом на 23 травня 2020 р.)

У розділі Мартирологу, присвяченому Героям, зібрано 143 загиблих борців: 42 – Герої України, 116 – Народних Героїв України. З них 15 удостоєні обох цих звань.

88 нагороджень припало на військовиків, які служили у складі Збройних сил України; 12 – у Національній гвардії України, 7 – у Службі безпеки України; 3 – в Державній прикордонній службі України; 7 – у структурі Міністерства внутрішніх справ; 1 – у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України. 15 нагороджених воювали в добровольчих батальйонах. Серед Героїв – 9 волонтерів, громадських активістів та учасників протестних акцій, 2 представники ЗМІ (військовий кореспондент і фотожурналіст).

У полеглих різні звання – 3 генерал-майори, 14 полковників та 1 капітан 1-го рангу, 4 підполковники, 8 майорів та 2 капітани 3-го рангу, 13 капітанів, 4 старші лейтенанти, 9 лейтенантів, 5 старшин, старших прапорщиків та прапорщиків, 3 старші сержанти й сержанти, 50 старших солдатів та солдатів, 4 рядові міліції.

Вони різні за віком: до 20 років – 8 осіб, від 20 до 29 років – 50, від 30 до 39 років – 47, від 40 до 49 років – 30, від 50 років і старших – 8 осіб. Найчисленніша категорія – ті, кому до 29 років, – 58 Героїв.

Наймолодшим є Даня Дідик із Харкова (15 років) та Степан Чубенко із Краматорська Донецької області (16 років). У 18 років віддали життя за Україну добровольці Сергій Табала з Лебедина Сумської області й Андрій Снітко з Волині. Найстарший – Микола Козлов, росіянин, офіцер радянської, а згодом російської армії у відставці, доброволець батальйону «Донбас». До свого 61-річчя не дожив кількох місяців, загинув у бою під Карлівкою 23 травня 2014 р.

Серед Героїв, які віддали життя за Україну, є громадяни США, Росії, Білорусі. За національністю – росіянин, білорус, грузин, чеченець, кримський татарин. Також є 4 жінки.

Наше завдання – пом’янути душі загиблих захисників, узяти за взірець їхнє самовіддане служіння Вітчизні.

Герої не вмирають!

Слава Україні! Героям слава!