Виставковий проєкт про трансформацію образу монумента у свідомості та сприйманні українського суспільства презентований до Дня Незалежності України.
Скульптура «Батьківщина-мати» вже тривалий час не сприймається суспільством як радянська пам’ятка. Поступово вона стала на шляx візуальної та сприйняттєвої трансформації, раз по раз убиралась у вінок із квітів маку та українські національні строї. Ба більше, від 24 лютого 2022 р. стала упізнаваним візуальним образом опору українців російській агресії. У цей важкий час монумент було підсвічено кольорами Державного Прапора України, а в інтернетпросторі він набув найрізноманітнішиx образів, у які закладено головний меседж: «Батьківщина-мати – символ незламності України».
Наша виставка – про переозначення скульптури «Батьківщина-мати» в часі російсько-української війни. Усі нові, креативні, подеколи неочікувані образи скульптури, теxнічними засобами презентовано на стінаx равелінної Нижньої Московської брами ХVІІІ ст. Печерської фортеці.
Уже від першиx днів протистояння України відкритій агресії митці не раз зверталися до образу «Батьківщини-матері» як до знака спротиву. Ми стежили за стрімким перевтіленням скульптури й становленням її як нового, переосмисленого символу боротьби та неодмінної перемоги українців. Найбільш визначальною для xудожників і контентмейкерів стала орієнтація скульптури на Москву, а меч та щит у її рукаx перетворилися на дієву антирашистську зброю. Це новий патріотичний, часом сатиричний, контент, який з’являвся в цифровому просторі й став мотиваційним до опору та підтримки збройної боротьби проти окупанта. Акумульована добірка матеріалів із відкритиx джерел (онлайн версія виставки) – це справжнє мистецтво, яке варто побачити.
Офіційним саундтреком проєкту стала пісня «Меч» українського гурту Sera Sheer. Авторка тексту та виконавиця Олександра Щербакова й автор відеоряду Артем Бірюков створили твір у стилі аніме, присвячений боротьбі скульптури «Батьківщина-мати» з російським монстром, якого вона зрештою знищила. На презентації почуєте живе авторське виконання. Дизайн унікального візуального образу проєкту, набрамного муралу, створив київський художник, член команди MuralMarket Ярослав Єфремов.
Переглянути онлайн версію виставки.
Над виставкою працювали:
Національний музей історії України у Другій світовій війні підготував нову виставку «Ленд-ліз. Перезавантаження», присвячену історії мілітарної та економічної співпраці країн антигітлерівської коаліції в роки Другої світової війни та держав вільного світу під час російсько-української війни, що триває. Вона яскраво засвідчуватиме неперервність традицій взаємодопомоги демократичних країн у боротьбі з агресивними диктатурами. Музейними засобами виставка спростовує продукований у СРСР та сучасній росії міф про незначний вплив програми ленд-лізу на здобуття перемоги над нацизмом і мілітаризмом.
«Якщо горить будинок сусіда, а в тебе є садовий шланг, позич його сусідові, поки не спалахнув твій дім. Коли пожежу загасять, сусід його тобі поверне», – так пояснював президент Сполучених Штатів Америки Франклін Рузвельт суть своєї ініціативи щодо впровадження програми ленд-лізу в роки Другої світової війни. Програми, яка стала одним із вирішальних чинників перемоги коаліції союзників у боротьбі з агресорами в середині минулого століття.
9 травня 2022 р. президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден підписав Закон про ленд-ліз для оборони демократії України від 2022 р. (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022). Юридичний акт, який став потужним сигналом світовому співтовариству про те, що уряд США вірить в Україну, вірить у її Збройні сили, а повномасштабне вторгнення Росії становить головну загрозу світовому порядкові, який склався після Другої світової війни.
Ми не сумніваємося, що завдяки допомозі держав вільного світу українцям вдасться загасити розпалену рашистами пожежу в нашому Домі, а усі відповідальні за військові злочини постануть перед судом.
Презентовані на виставці експонати із фондів Національного музею історії України у Другій світовій війні, Національного управління архівів та документації (США), Бібліотеки Конгресу (США), надані Міністерством Оборони України, захисниками держави, з відкритих джерел охоплюють період 1941–1945 й 2021–2022 рр. Вони висвітлюють історію Другої світової війни та боротьбу українського народу за незалежність і державний суверенітет у наш час. Значну частину артефактів буде представлено для публічного огляду вперше.
Переглянути онлайн версію виставки.
Над виставкою працювали:
Українсько-польська виставка «Сто днів. Війна очима дітей» презентує близько півтори сотні малюнків українських та польських дітей із м. Лодзь, які перебувають під опікою товариства «Підтримуємо Україну разом!». Роботи створено у травні 2022 р.
Це емоційні візуальні розповіді про пережиту маленькими художниками війну, яка триває нині. Малюнки занурюють глядача у світ дитячого бачення реалій важкого воєнного сьогодення та уявлень про мирне майбутнє. Адже Україна незламно бореться, і неодмінно настане Перемога, до якої доклали своїх зусиль і ці маленькі представники наших двох сильних, мужніх і дружних народів! І тоді дитячі мрії з малюнків неодмінно оживуть!
Виставка діє в новому експозиційному просторі – відкритій після ремонту Нижній Московській брамі ХVІІІ ст. Печерської фортеці. По завершенні експонування частину робіт буде передано воїнам – захисникам України на передову.
Автором ідеї та куратором виставки є генеральний директор Музею війни Юрій Савчук. Партнерами з польського боку – представники фундації Koper Pomaga Ніна Маліновська та Кароліна Новіцька-Ткачик. Художнє оформлення – Антон Логов, Віталій Бєліков.
Українсько-американський виставковий проєкт «За волю України!» представляв унікальні артефакти з 20 музеїв, архівів і бібліотек України та США й розповідає про яскраві та маловідомі сторінки періоду Визвольних змагань (1917–1921 рр.), зокрема про історію уніформи відродженого українського війська початку ХХ ст.
Уперше не тільки за 30 років Незалежності України, а й понад 100-літню історію української діаспори в музейній виставці в Україні взяли участь п’ять провідних наукових, музейних та культурно-просвітницьких українських інституцій США.250 представлених артефактів охоплюють період 1914–1923 рр., висвітлюють ґенезу однострою періоду Українського Січового Стрілецтва, Української Центральної Ради, УНР, ЗУНР, правління гетьмана Павла Скоропадського, Директорії УНР. Більшість ніколи не оприлюднювалася, не відома не лише широкому загалу, а й вузькому колу фахівців.
Три експозиційні зали гармонійно об’єднали композиційну будову виставки.
Універсальними музейними засобами засвідчується міцний історичний зв'язок сучасного покоління захисників України з учасниками Визвольних змагань (1917–1921 рр.), вшановуються Збройні сили України – ключовий гарант державної незалежності. Особливої ваги та актуальності цей темарій набуває в умовах воюючої країни та в рік 30-річчя самостійного державного розвитку України.
Організатори: Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс та Фонд Богдана Губського «Україна – ХХІ століття»
Куратор: Юрій Савчук
Художник: Володимир Таран