Перший фестиваль воєнної музики «Сурма» пройшов у Музеї війни

До Дня захисників і захисниць України, який відтепер українці святкують 1 жовтня, Музей війни започаткував нову традицію. Під оновленим монументом «Батьківщина-мати» з Тризубом на щиті відбувся перший фестиваль воєнної музики «Сурма».

На одній сцені виступали такі різні, але однаково улюблені музиканти: «Хорея Козацька», «Енджі Крейда», Сергій Василюк (лідер гурту «Тінь Сонця»), фолькрокгурт Toloka, Ot Vinta на чолі з Юрком Журавлем, сестри Тельнюк та ін.

Національний музей історії України у Другій світовій війні за підтримки Центру морально-психологічного забезпечення Збройних сил України та з допомогою партнерів: ГО «Трибунал», Нової пошти, Justice and Accountability for Ukraine, ПУМБ – зібрав виконавців та поціновувачів музики на вечір пісенної традиції.

Учасники, частина з яких відстоюють нашу свободу зі зброєю в руках, виконали власні композиції, а також відомі стрілецькі пісні часів Визвольних змагань 1917–1921 рр. та Української повстанської армії. Усі вони набули в умовах повномасштабного вторгнення росії нового, актуального звучання.

Директор Музею війни Юрій Савчук і в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв відкрили вечір короткими, але влучними промовами, в яких наголосили на важливості закласти традицію першого музейного фестивалю воєнної пісні. За словами директора Музею, назва фестивалю виникла відразу. Адже сурма – головний музичний інструмент українського війська часів козацтва. Сурма - заклик до Перемоги. А тепер й музейний фестиваль воєнної музики.

Будь-який захід сьогодні неможливий без Збройних сил України. Партнер фестивалю, начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ генерал-майор Владислав Клочков, наголосив на своєчасності проведення цього заходу, адже державні інтереси ґрунтуються саме на культурних цінностях, а їх власне й прищеплюють такі заходи. Музей саме та установа, яка вчить любові до минулого й плекає традиції.

Пісенну програму відкрив колектив маршових барабанів «Клейноди» оркестру Почесної варти окремої Президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького. Запальні ритми ударних задали тональність усього вечора.

Історичні воєнні пісні в сучасній обробці презентували Тарас Компаніченко з гуртом «Хорея козацька», фольклорний гурт «Святовид» Зразково-показового оркестру Збройних сил України, удостоєного звання Заслуженого академічного, Христина Панасюк.

Власні авторські композиції виконали Сергій Василюк, Олег Павлишин, Марія Квітка, Тарас Боровок, Юрій Городецький, Юрій Сусло, Володимир Кияшко. Різноманіття жанрів – вражає!

Окрім звичних музичних інструментів – гітари, ударних чи сопілки – заграла навіть зброя! Боєць ЗСУ Олександр Селезньов наживо продемонстрував, як Javelin, Stinger і АК-47 можуть стати основою сучасних ритмів.

Справжнім сюрпризом став імпровізований виступ міністра оборони Естонії Ганно Певкура з українською піснею «Браття українці», яка свого часу лунала в естонському вокальному шоу «Маска» й була виконана в стінах Музею під акомпанемент автора пісні Володимира Ейгензеєра в лютому 2023 р.

Колектив «Енджі Крейда» загіпнотизував композицією «Враже», що вже стала легендарною, а гурт Toloka вдарив потужним роковим акомпанементом народних пісень. Ot Vinta на чолі з Юрком Журавлем дали потужне рокабілі, а завершився вечір проникливим жіночим вокалом сестер Тельнюк. Фінальну пісню на слова Сергія Жадана «Хай це буде спів, хай це не буде плач» виконували всі виконавці й гості фестивалю.

Провідником музичного вечора став Голос Майдану, колишній міністр культури, голова комітету Національної премії імені Т.Г. Шевченка Євген Нищук. Режисером фестивалю виступив Заслужений діяч мистецтв України Олексій Хетчиков.

Виступи виконавців супроводжувалися демонстрацією документальних світлин з історії Перших і Других визвольних змагань та нинішньої війни з колекції Музею. Потужне світлове шоу забезпечило ТОВ «МЕГА-ШОУ» при підтримці компанії «ФЕЄРІЯ», а бездоганний звук – українсько-британське спільне підприємство «Комора».

Теплий осінній вечір добіг кінця, але його емоції запам’ятаються надовго! А на тих, хто не зміг бути присутній на святі, чекає сюрприз: медіапартнер заходу «Суспільне культура» готує його телевізійну версію.

До нових зустрічей на щорічному музейному фестивалі воєнної музики «Сурма», де оживає пісенна традиція!