Вулична виставка "Міста-фенікси. Відбудова після воєнних руйнувань" відкрита для огляду

23 лютого, напередодні других роковин російського широкомасштабного вторгнення, Музей війни спільно з Польським Інститутом у Києві презентував виставку «Міста-фенікси. Відбудова після воєнних руйнувань».

Два роки Україна постійно зазнає варварських обстрілів та ракетних ударів. Деякі міста, як-от Маріуполь, Бахмут, Авдіївка, майже зовсім знищені ворогом. Інші, скажімо, Львів, Чернігів чи Київ, зазнали менших утрат. Утім, попри постійну загрозу, яка зберігається від початку бойових дій, архітектори, урбаністи й реставратори пам’яток уже обговорюють питання відновлення українських міст.

Вулична стендова виставка звертається до історії, представляючи досвід відновлення постраждалих від воєнних руйнацій міст, зокрема в Польщі (м. Варшава, Вроцлав) та інших країнах світу (м. Роттердам, Токіо, Ковентрі, Дубровник). Тут показано приклади їх реконструкції порівняно з проєктами відновлення міст України, які постраждали від нищівних обстрілів. Яскравими, сучасними, комфортними постають м. Маріуполь, Ірпінь, Херсон, Харків, Тростянець, Чернігів, Львів. Усе для того, щоб підкреслити впевненість: поруйноване – відбудуємо.

Під час експедицій на деокуповані території музейники бачили на власні очі сплюндровані окупантами міста й містечка. Досвід перебування там допомагає в експозиційній діяльності. А історичні приклади відродження мегаполісів, наприклад понищеного на 28 % м. Токіо, вселяють надію на трансформацію міських просторів у гармонійні та сучасні.

Як зазначив директор Польського Інституту в Києві Роберт Чижевський, місце відкриття виставки є глибоко символічним. Адже локація, де плекалося коріння російського міфу «великої вітчизняної», стала осердям українського духу.

Що місто – це не лише стіни, по-справжньому знають жителі поруйнованого боями м. Бахмут. Нині вони розкидані світом, але мріють повернутися до рідного дому. Про це розповіла очільниця управління культури Бахмутської міської ради Ірина Булгакова. Віру своїх земляків у те, що малу батьківщину буде відроджено, перенесли в магічну пісню вокалістки дуету «Рапсодія» Олена й Ганна Голубцови.

Разом відбудуємо українські міста!