Анонси
Обереги з війни

Невід’ємною складовою української традиційної культури є обереги. Здавна наші предки вірили в їхню здатність захистити людину від Зла. Найчастіше до них зверталися в скрутні й жорстокі часи.

У фокусі виставки – незвичайні історії звичайних предметів, що стали талісманами. Вони належали жителям України, які опинились у кривавому вирі соціополітичних катаклізмів середини ХХ ст. та сучасної агресії росії проти України. Представлені артефакти розкривають неординарні долі своїх власників, окреслюють обставини проживання минулих і сучасних світових потрясінь.

Солдатські обереги й родинні реліквії, ікони та молитовники, листи, дитячі малюнки, фото на пам’ять… Вони допомагали людям вистояти, вижити, пройти крізь лихоліття Другої світової війни, криваві жорна нацистської окупації та сталінських репресій і не втратити віру в справедливість. Вони супроводжують і надихають нас, сьогоднішніх, у боротьбі проти російського агресора за свою свободу й гідність, за незалежність і державний суверенітет.

Червоноармієць Григорій Дахненко дату появи на світ доньки Ліани вважав своїм щасливим числом. Вирушаючи на фронт, узяв із собою фотокартку дитини. На звороті щороку 11 квітня писав Ліані короткі побажання й зазначав місце свого перебування. «…1942 р. – бєлгородський напрям», «1943 р. – Сталінград», «1944 р. – Білоруський фронт», «1945 р. – Померанія»... У цей період батько не мав жодних відомостей про доньку. Спілкування з нею через світлину перетворило для нього звичайний фотопортретик на потужний оберіг. У 1945 р. вони нарешті зустрілися на рідному порозі. Нині 94-річну Ліану Дахненко Музей запросив стати почесною гостею презентації цієї виставки.

Юлія Павлова початок повномасштабного вторгнення росії зустріла в м. Боярка на Київщині. На власні очі бачила нальоти авіації окупантів, чула грім відсічі української артилерії та ППО. Упоратись із тривожним станом допомогли ляльки-мотанки – давній оберіг українців, символ добробуту, втілення духу предків, єднання родинних зв’язків багатьох поколінь. За народними віруваннями мотанка, зроблена під час війни, має найбільшу енергетичну силу, захищає від ворога. Про що саме думала майстриня, витворюючи свої обереги, вона розповість на презентації.

На виставці презентовано експонати з фондів Національного музею історії України у Другій світовій війні, Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара», а також світлини з відкритих джерел. Стрижнем виставки є колекція предметів, які слугували оберегами нинішнім захисникам – учасникам російсько-української війни. Значну частину артефактів представлено для публічного огляду вперше.

Чекаємо на вас у Нижній Московській брамі 8 травня о 10:00.