Містичний зв’язок

«Усе йшло за планом, аж доки під час однієї з розмов не з’ясувалося, що доля вже намагалася звести нас у далекому липні 1942 р., коли ми знаходилися неподалік одне від одного, долаючи під гарячим південним сонцем кілометри й кілометри доріг. Цей, здавалося нам, містичний зв’язок змінив наше подальше життя».

— Валентина Луненок-Бурмакіна

На шість десятиліть щасливого подружнього життя, як вважали самі герої цієї історії, поєднав їх містичний зв’язок, що встановився у воєнному липні 1942 р., задовго до особистого знайомства.

Валентина Луненок-Бурмакіна – доктор хімічних наук, професор Київського медичного інституту. Віталій Деркач – доктор технічних наук, професор, заступник директора Інституту кібернетики АН УРСР.

Дитина війни, в чиїй пам’яті назавжди закарбувалися жахливі картини воєнного лихоліття, найтрагічніша з яких смерть наймолодшої сестрички, і солдат, який «проповз» фронтовими дорогами «від Сталінграда до Ельби».

Вони могли б зустрітись і піти далі кожен своєю дорогою, але доля незримо поєднала їх іще тоді, в далекому 1942 р. …

…Усі шість місяців нацистської окупації, аж до січня 1943 р., я була єдиною годувальницею молодшої п’ятирічної сестри Ізабелли, матері, яка того самого місяця вдома народила ще одну дівчинку, Олю (15 днів потому вона померла через відсутність у матері молока), та батька – інваліда Першої світової війни. Усі шість місяців він пролежав у ліжку, заховавши в протез свій партквиток і виставляючи залишок своєї ноги нацистам, які періодично заходили з перевіркою до будинку на самій околиці П’ятигорська, де ми винаймали кімнату аж до повернення родини у 1944 р. до рідної Одеси.

Смерть сестрички дуже вплинула на молодшу, Ізабеллу. Після війни вона вмовила батьків змінити її ім’я на Ольга – в пам’ять про померлу сестру. Ця подія віддзеркалена і на сторінках мого щоденника, що частково зберігся, де у серпні 1942 р. в окупованому П’ятигорську я зробила запис шифрувальним письмом: «…Багато нового сталося минулого тижня. Спочатку я повідомлю особисті новини. [...] числа у мене народилася сестра Оля, а 12 серпня – померла. Мені дуже шкода це маленьке немовля, з якого, як знати, могла вийти чудова дівчина. Мені здається, що в холодний осінній вечір, коли в кімнаті так добре і весело, я згадаю маленьке, холодне тільце, яке одиноко лежить в темній сирій землі. Бідна Оля! Белла гріє її ніжки своїм диханням, цілує їх, але марно, вона ніколи не зігріється... Багато інших новин. Наші ганебно втекли, і місто зайняли німці. Поки кидаю писати, нічого не виходить…».

У той-таки час, у липні 1942 р., 19-річний повний сирота (батько помер ще до війни, а мати Параска Василівна загинула на окупованій території у 1942 р. від бомбардування) Віталій Деркач через обстановку, що склалася на фронті, не закінчивши навчання у Мелітопольській військовій авіашколі, був відправлений на Сталінградський фронт на поповнення стрілецьких військ. На фронт пішли і два його брати…